Onko 31-vuotias nainen liian vanha hankkimaan lapsen?
Vuosi vaihtui ja vauvakuumetta pukkaa. Täytin eilen 31 eikä ole tietoakaan miehestä, mutta baarituttavuudelle en lasta lähtisi tekemään. Olenko liian vanha jo vai onko toivoa?
Kommentit (27)
Katsotaan sitten kun se mies on löytynyt.
Ei ole.
Historia ei tunne ketään, joka olisi saanut lapsen noin korkeassa iässä 🙄
Hankkimaan? Mistä meinasit hankkia?
Matoa koukkuun ettei tule kiire! Sinun ikäisenä voi jo suoraan sanoa sulhasehdokkaille että vauvoja pitäis päästä tekemään! Erottuu heti jyvät akanoista! Ja ikäisilläsi naimattomilla miehilläkin alkaa jo sinkkuvuodet käydä tylsäksi :P
Häh? Tuohan on melko lähellä ensisynnyttäjien keski-ikää nykyään.
Aivan normaali ikä lapsen tekoon, sulla on vielä yli 10 vuotta hyvää aikaa tehdä tenava! Olet nuori vielä.
Vierailija kirjoitti:
Millä tavalla liian vanha?
En tiedä olenko hedelmällinen vai en. 30-vuotiaana hedelmällisyys alkaa laskea, 35-vuotiaana vielä enemmän ja 40-vuotiaana raskautuminen ei enää olekaan mikään helppo juttu.
Vierailija kirjoitti:
Aivan normaali ikä lapsen tekoon, sulla on vielä yli 10 vuotta hyvää aikaa tehdä tenava! Olet nuori vielä.
10 v päästä todennäköisyys saada lapsi taitaa olla 80 % pienempi kuin nyt?
Just erittäin kypsä ikä henkisesti ja fyysisesti. Kakskymppisenä on aivan liina nuori eikä tajua mistään mitään ja nelikymppisenä lapsesta taas kehittyy jollakin tapaa heikko ja muotopuoli.
Höpö höpö, mikään vanha! Itse täytän tänä vuonna ihan yhtä paljon, 31 siis, ja meinaan kyllä vielä yrittää yhtä lasta (en edes tänä vuonna vielä) ja raskaudesta ja synnytyksestä riippuen ehkä vielä sitten neljännenkin lapsen perheeseemme. Kaksi lasta on siis jo ennestään.
Eräs ystävä löysi miehensä ollessaan 40v ja sai esikoisensa 48v (luomuraskaus). Hyvin sulla on vielä aikaa! Monihan alkaa vasta nelikymppisenä lasten tekoon, kun ovat ensin eläneet sen oman nuoruutensa vapaana ja villinä :).
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Millä tavalla liian vanha?
En tiedä olenko hedelmällinen vai en. 30-vuotiaana hedelmällisyys alkaa laskea, 35-vuotiaana vielä enemmän ja 40-vuotiaana raskautuminen ei enää olekaan mikään helppo juttu.
Jos nyt naiset keskimäärin saavat lapsia sinne nelikymppiseksi asti, niin mitäpä luulet, tarkoittaako se sitä, ettei nainen yleensä ole hedelmällinen enää kolmekymppisenä?
Mun hyvä ystävä sai ainokaisen lapsensa 24-vuotiaana. Hän taisi olla ilman ehkäisyä jostain 21-vuotiaasta (keskeytetty yhdyntä), 22 vuotiaana alkoi varsinainen yrittäminen. Hän ei ole käyttänyt ehkäisyä koskaan sen jälkeen, on nyt lähemmäs 40. Tutkimukset on hänelle ja hänen puolisolleen tehty, mitään vikaa ei ole löytynyt. Ei aina auta, vaikka nuorenakin aloittaa. Etukäteen ei voi oikein hedelmällisyydestään tietää, paitsi siinä tapauksessa, että on jo olemassa joku diagnoosi.
Todella typerä kysymys kun ollaan kuitenkin 2000-luvulla
Vierailija kirjoitti:
Katsotaan sitten kun se mies on löytynyt.
Sinähän sen ongelman sanoit, kun ei ole miestä. :(
Voi olla jo vaikeaa tulla raskaaksi tuossa iässä. 5-10v lisää niin voit unohtaa koko homman
Kyllä ne olis hyvä 35v mennessä hankkia, ainakin ensimmäinen, jos odottaa pidempään niin voi olla ettei enää onnistu.
No äiti sai mut 32-vuotiaana ja pikkuveljet 35-vuotiaana.
Höpsö, et ole liian vanha =) Nyt tositarkoitus-ilmoitusta eri kanaviin, toivottavasti nappaa <3
Liian nuori pikemminkin