Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tunnetaidot kehittyvät kun tapaa eri-ikäisiä ihmisiä

uutta tutkimusta amerikasta
02.01.2019 |

Tutkimusten mukaan lasten tunnetaidoille on hyväksi, jos on tekemisissä eri-ikäisten kanssa: pienempien lasten, oman ikäisten, vanhempien lasten, vanhempien ja isovanhempien. Monipuolisuus lasten kohtaamissa ihmisissä kasvattaa ja auttaa kommunikointitaitojen kehittämisessä.

Sama koskee aikuisia, varsinkin nuoria aikuisia. 22-vuotias, joka tapaa lähinnä oman ikäisiiän opiskelijoita, saa kapeat eväät esimerkiksi työelämään. Harrastustoiminta, jossa on mukana eri-ikäisiä, auttaa ottamaan askelia kohti aikuisuutta ja kasvamaan kommunikoijana. Kun joutuu tulkitsemaan eri-ikäisten ihmisten tunteita, tunnetaidot lisääntyvät.

Aivan erityisen tärkeää nuorten naisten tunnetaidoille ovat kuitenkin rakkaussuhteet. Rakkaussuhteet auttavat rakentamaan ystävyys- ja työtoveruusuhteita. Kuuma seksi eri-ikäisten kanssa on olennainen rakennuspalikka omalle psyykkiselle hyvinvoinnille ja osaamiselle. Psykologian professorit suosittelevat nykyään rakkausjuttua ns. hopeaketun eli yli 50-vuotiaan miehen kanssa ikävuosina 20–25. Suhteen pitäisi kestää vähintään kuukauden ja seksin olla tarpeeksi upeaa ja kiihkeää. Tunnetaitoihin hopis-suhteella on n. 15–35 prosentin parannus.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
02.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hirrrveee myyntipuhe!

Vierailija
2/3 |
02.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

LOPETA

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
02.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä vaivaa? Mee pöntölle, hävitä itses ulostamalla.