****UUSIKAUPUNKI**** HOI!
Minkälainen kaupunki on Uusikaupunki?
Mistä päin kannattaa vuokra-asuntoa katsella ja mistä päin taas ei missään nimessä?
Eli siis hyvä- ja pahamaineisimmat asuinalueet pinoon.
Kertokaa myös muuta kaupungistanne.
Tiedän vain, että on kaunis kesäkaupunki ja että asuntojen hinnat ovat tosi alhaiset!
Kommentit (7)
ja rauhallista aluetta!ja lähellä keskustaa! tervetuloa vaan tänne...
Kesällä olis ajankohtaista hakea se asunto vihdoin.
Onneksi ei ainakaan asuntotoimiston mukaan ole jonoja, vaan vuokra-asuntoja löytyy melkein mistä päin kaupunkia tahansa.
Toivomme asuinalueelta seuraavaa:
Päiväkoti lähellä
Kauppa, elintarvikekioski tms. lähellä.
Leikkipuisto lähellä
Merikaupunki kun on, niin ei se uimarantakaan pahitteeksi olisi =)
Vastaako mikään asuinalue näitä toiveita?
Itse asun maalla, mutta oon joskus aatellut, että jos pitäis muuttaa kaupunkiin, muuttaisin Santtioon.
Janhua on hyvä alue asua,suosittelen :) Kävelymatkan päässä keskustasta,koulu lähellä,uimaranta löytyy,rauhallinen alue,sopii hyvin lapsiperheelle jne.
Tervetuloa Ukiin :)
päiväkoti (kaksikin hyvin lähellä), monta puistoa, yksi isompi ja sitten pienempiä siellä täällä ja kaikissa käy lapsia leikkimässä.
Kioski löytyy läheltä isointa leikkipuistoa, uimaranta aivan lähettyvillä eli noin puoli-kilometri matkaa, jossa jätskikioski ja pari ratalenttiskenttää ja täällä on erittäin rauhallista asua! Paljon lapsiperheitä muttei kuitenkaan liiaksi (jos ymmärrät mitä tarkoitan)
Tervetuloa!! (kaupungille matkaa n.2-3km. riippuu missä asuu)
hakitsu on täynnä juoppoja ja narkkareita vaikka kuinka luullaan että ovat kadonneet omistusasuntojen myötä. Kyllä ne vuokratalot niitä vielä kuhisee täynnä!!
Enkä muuttaisi pietolaan enkä salmellekaan sillä pietolan lähellä on kuuluisa viikaistenkatu ja salmella vähän väliä joku äijä vetää housunsa kinttuihin
Santtio tai Janhua
se on slummi.