Kuumeetonkeuhkokuume?
Sairastin joulun yli flunssaa ja minulle flunssassa tulee aina hirveä yskä ja nyt olen parantunut melkein vielä on yskää hiukan mutta olen yskinyt nyt niin paljon niin voiko olla mahdollista että rintaluut on tullut vain sen takia kipeäksi koska muuten tuntuu ihan normaalilta eikä ole kuumetta
Kommentit (3)
Minä sairastin kuumeettoman keuhkokuumeen muutama vuosi sitten.
Ensin sairastin influenssan, ja kun se parani palasin töihin. Mutta yskä vain paheni. Se alkoi olla jo todella häiritsevää ja elämää rajoittavaa, ei mitään kurkunpääyskää vaan syvältä rinnasta.
Menin lääkäriin vaikka epäröin kovasti. Arvelin että ihan turhaan. Kuunneltiin keuhkot ja lääkäri sanoi keuhkokuume. Otetaan vielä röntgen varmuudeksi. Vasemman keuhkon alaosa oli painunut jo kokoon. Kuumetta ei ollut ollenkaan! Sain kodeiinipitoisen yskänlääkkeen jonka sain hakea ns. myrkkyreseptillä. Ja tehokas oli!
Sitten myöhemmin tyttäreni sairasti influenssan ja sen mentyä ohi alkoi valittaa kovaa kipua ja pistoa kyljessä ja rinnassa. Alkoi haitata hengittämistä. Lääkäri ja röntgen. Kuumeeton keuhkokuume, nestettä keuhkopussissa josta johtui kipu. Joten jos yskä jatkuu pitkään eikä parane tai tuntuu muuten epätavalliselle, paras tutkituttaa tilanne!
Mulla oli juuri noin ja yskän takia menin lääkäriin ja lääkäri passitti heti röntgeniin, kun epäili kuumeetontakeuhkokuumetta. Lääkärin puheista ymmärsin, ettei ole leikin asia ja tarvitsee välitöntä hoitoa ja sanoi, miksi viivyttelin, kun en tullut aikaisemmin lääkäriin.
Loppu hyvin, onneksi ei ollut kuumeetontakeuhkokuumetta.
Voi olla kipeet yskimisestä.