PAHIN joululahjasi ja paskin joulusi, aikuisen?!
Vuosia sitten, olin masentuneena ja pahasti velkaantuneena. Tiedossa oli kurja joulu itselleni jo senkin vuoksi.
Toivoin, että joulu menisi mukavissa merkeissä ja saisin edes kivoja lahjoja.
Sisarukseni olivat ostaneet toisilleen paljon lahjoja, kauniita juttuja. Ja se mitä sain heiltä, musersi minut.
Joulu, tuo yksi päivä vuodessa, jolloin haluaa juhlia ja nauttia, eikä tulla syrjityksi!
Sain 20e lahjakortin minimaniin! Kauppaan, jossa en osotksia edes tee. Tämä siksi, etteivät halunneet antaa sitä osuuskuntaan, jotten ostaisi sillä itselleni jotain turhaa, vaan käyttäisin sen ruokaan!!
Eli he ajattelivat tehneensä minulle hienonkin palveluksen, ostaessaan lahjakortin kauppaan, ruokaan!!
Koin sen joulun paskimmaksi ikina ja itseni nöyryytetyksi.
En todellakaan halunnut tulla muistutsetuksi siitä, että rahaa on liian vähän, ja että siinä sulle 20e ja käytä se ruokaan!
Silläkö saisi ruokaa itselle ja lapselle?! Ei todellakaan!!
Olisin minäkin tykännyt jos olisin saanut uuden pussilakanasetin itselleni tai uusia astioita.
En muista, mitä itse heille annoin, mutta parempaa se oli.
Vaikka siitä onkin kulunut jo noin 10 vuotta, tunnen silti piston sydämessäni :(
Masentuneena ollessani, he ei vät kertaakaan tulleet avukseni tai silloin tuoneet ruokaa kotiini, vaan se piti tehdä noin, jouluna! He eivät ole tukenee minua samoin kuin minä olen heitä.
Kommentit (52)
Paskimman joulun muistan.
Mies oli juuri vaihtanut minut lennosta toiseen, ja olin muuttanut pois kuukautta ennen joulua. Olimme kuitenkin päättäneet viettää vielä joulun perheenä.
Virhe.
Vierailija kirjoitti:
Paskimman joulun muistan.
Mies oli juuri vaihtanut minut lennosta toiseen, ja olin muuttanut pois kuukautta ennen joulua. Olimme kuitenkin päättäneet viettää vielä joulun perheenä.
Virhe.
Ai saakeli...
Köyhänä (ja masentuneena) ostin veljelleni hienon lahjan ja käytin ihan oikeasti siihen viimeiset rahani. Veli Oli aikaisemmin leuhkinut kuinka saa bonuksen ja on taloudellisesti tosi hyvässä tilanteessa joulunaikaan. Oltiin aikaisemmin käyty yhdessä kaupoilla ja olin näyttänyt yhtä tyyliin maljakkoa ja ihastellut kuinka kaunis se on. Veli sanoi silloin että jouluna ei kannata ostaa itselleen mitään, ei ikinä tiedä mitä saa.
Toki silloin ajattelin että saan sen maljakon.
Kun sitten aattona vaihdettiin lahjoja niin se paketti oli huomattavasti pienempi ja tosi huonosti paketoitu.
En sitten saanut sitä maljakkoa. Sain sellaisen 6 pikkulusikan pakkauksen. Ei ollut Iittalaa tai hackmannia, olisin ollut tyytyväinen jo merkki olisi ollut v i t t u edes kotikokki vaan ei! Just sellanen 1,90e setti taipuvaa p a s k a a metallia.
Myöhemmin kuulin kun veli oli ylpeä tavastaan ostaa lahjat ”nopeasti”. Joo, olisi jättänyt sit ostamatta. Roskiin ne lusikat sit meni.
Veli oli todella tyytyväinen omaan lahjaansa, saamansa bonuksen taisi laittaa yökerhoihin sen joululoman aikana (kun kerrankin oli ylimääräistä rahaa)..
Vieläkin harmittaa kun en ostanut itse sitä maljakkoa itselleni, olisi ollut helposti rahaa siihen jos olisin ostanut veljelleni vastaavan lahjan kuin hän minulle.. 🙈🙈
Oman ideologian tuputtaminen lahjana. Itse yritän sentään edes miettiä mistä lahjan saaja voisi aidosti pitää ja olla kiinnostunut, enkä antaa lahjaksi omia mielenkiinnonkohteitani.
Pahin jouluni oli, kun kaksi viidestä joulunviettäjästä meillä teki kuolemaaja kolmas tärkeä ihminen oli sairaalassa.
En muista saaneeni koskaan mitään ikäviä lahjoja.
Pahin jouluni oli se kun isä joi itsensä humalaan ja lähti baariin ja jäi sille tielleen. Olen vihannut jouluja sen jälkeen.
Paskin kun vauva joutui ambulanssilla teholle aaton aattona ja oli joulun yli sairaalassa.
Paskin lahja ylihintainen ruma yöpaita jota pitänyt muutaman kerran, silloin olisi ollut paljon kaikkea tärkeämpää ostettavaa sillä rahalla, rahatilanne oli tosi tiukka.
Viime joulu, sairastuin hyvin rajuun ripulitautiin. Kaksi viikkoa kesti, toisen olin sairaalassa. Että olipa hyvät pyhät
Vierailija kirjoitti:
Paskimman joulun muistan.
Mies oli juuri vaihtanut minut lennosta toiseen, ja olin muuttanut pois kuukautta ennen joulua. Olimme kuitenkin päättäneet viettää vielä joulun perheenä.
Virhe.
sama täällä, tosin tää koskee tätä joulua.....
Ex mieheni juhlavasti julisti kuinka ostaa minulle jotain ihanaa joululahjaksi,aatto tuli enkä saanut häneltä mitään lahjaksi.
Kysyin itku kurkussa häneltä siitä,ja hän vastasi ettei keksinytkään minulle mitään lahjaa.
Vierailija kirjoitti:
Ex mieheni juhlavasti julisti kuinka ostaa minulle jotain ihanaa joululahjaksi,aatto tuli enkä saanut häneltä mitään lahjaksi.
Kysyin itku kurkussa häneltä siitä,ja hän vastasi ettei keksinytkään minulle mitään lahjaa.
Voi ei :( Tuo on inhottavaa, kun jää sitten innolla odottamaan jotain ihanaa.
Eka exäni osti kivoja ja kalliita lahjoja jouluna, muutoin oli pihi!
Toinen exä kyseli siskoltani, mitä toivoisin ja onnituikin lahjavalinnoissaan.
Sitä saa mitä tilaa. Jos kiukuttelee koko vuoden kuin joku pikkulapsi jolta on viety kaikki lelut ja karkit lahjat ja välit muihin on sen mukaiset.
Lahja ei ole mieluisa ja siitä joulu pilalla?
Miten tuo joulu noin muuten meni? Sisarusten ajatus oli kuitenkin kaunis.
Masentuneet on niin itsekäitä, että heitä on todella vaikea miellyttää. Vaikka lahja olisi ollut kuinka mieluisia ap olisi ollut tyytymätön ja vika olisi ollut yksin muissa.
Pahin joulu oli se, jonka vietin teho-osastolla sairaalassa. Hoito oli hyvää ja hoitajat ihania, mutta kaipasin niin valtavasti kotiin :(
Kaikki joulut olleet mahtavia, ei tosin kaikille mukanaolleille, sillä olen joskus ollut aika kännissä, vaikka itse sanonkin.