Naarasleijona -koru joululahjaksi äidille?
Mitä mieltä, sopisiko tämä Kalevala Korun Naarasleijona -riipus joululahjaksi yli 50-vuotiaalle äidilleni? Mietin vaan lähinnä, että sopiiko sellaiselle, joka ei yritä olla mitenkään nuorekas, vaan elää ylpeänä yli 50-vuotiaan elämää ja yli 50-vuotiaan näköisenä? Jos ymmärrätte, mitä ajoin takaa 😀 Ajattelin itse, että olisi hyvä lahja kovia kokeneelle, todelliselle naarasleijonalle, mutta sitten mietitytti kaikki ne tasa-arvo ym. koruun liittyvät ajatusmaailmat, joita äitini nyt ei mitenkään sen kummemmin tuo ainakaan julki.
Kommentit (12)
Ei missää tapauksessa. Ellei äitisi ole persu
Näkyyhän noita olevan ihan ns tavallisilla kypsemmilläkin naisella mutta itse en ehkä omalle äidilleni antaisi. Nykyään leijona symbolista tulee vaan lähinnä joku elämäm kova kolu mieleen.
Kuulostaa oikein hyvältä lahjalta .)
Eiks sen nimi ole aurinkoleijona vai onko eri koru? Ihan hyvä lahja mielestäni, eikä viittaa persuihin...
Vierailija kirjoitti:
Eiks sen nimi ole aurinkoleijona vai onko eri koru? Ihan hyvä lahja mielestäni, eikä viittaa persuihin...
Eiku tuo Suomen naarasleijona koru on uus ja eri kuin aurinkoleijona.
Hanki vaan.
Mun 15 vuotias tyttäreni pyysi naarasleijona korua joululahjaksi. Ostin.
Mulle kävis kyllä, koska se on Kalevala-korun, eikä vain Suomen leijona.
46-v. äiti
Ajatushan siinä on hyvä mutta en ostaisi. Siksikään että siitä tulee mieleen suomileijona, sekä peugeotin logo.
Leijona-korut ovat kärsineet pienen inflaation, harva niitä haluaa pitää leimaantumatta ideologisesti.
Kyllä käy jos ajatus ja puolue myös sen suuntaisia!
Mikspäs ei ku voihan se olla si pitämättä sitä jos ei tykkää ja jättää jonnekki lojumaan ja antaa sen si sulle viiden vuoden päästä :DDD