Naiset yli 45-v, joilla vielä on menkat! Onko vuoto runsastunut
iän myötä? Kauanko kestää? Alkaa rasittaa tämä....
Kommentit (28)
On, kestää kauemmin ja väli lyhentynyt. 47-vee
Ei ole, mutta viimeisen vuoden aikana alkanut kierron pituus heittelehtiä. N45
Mulla vuotopäiviä vähemmän mutta on tosi runsasta, samoin kierron pituus lyhentynyt. 46 vee.
Oon 48 mutta nyt on väli taas alkanut pidentyä inhimilliseksi. Vuodon määrä ei. Pahimmillaan oli megamenkat kolmen viikon välein.
Mulla menkat alkoivat runsastumaan nyt nelikymppisenä. Tai mulla on kyllä aina olleet melko niukkavuotoiset, joten tämä runsaampi vuoto on muille varmaan normia. Esim. lakanapyykkiä on menkkojen takia tullut viimeksi ehkä teininä, mutta nyt on tullut sitäkin 😩
Muuttui ihan tulvaksi. Kärvistelin 2 vuotta kunnes pääsin kohdun limakalvon polttoon. Menkat loppui siihen.
Ei, vaan ovat vuosi vuodelta lyhentyneet kestoltaan ja niukentuneet, oikeastaan enää 1 vuotopäivä.
t. 50-vuotias
Joskus vähän päälle nelikymppisenä vuoto runsastui ihan järkyksi ja kierto lyheni. Sitä kesti muutaman vuoden kunnes 47-vuotiaana tuli ensimmäiset vaihdevuosioireet, vuoto niukkeni ja menkat tulee harvemmin.
Vierailija kirjoitti:
Ei vaan niukentunut.
Mulla kanssa. Ennen kesti 5 päivää ja nykyään 1-2 päivään. Tämä lisäksi ovat muuttunee säännölliseksi. Ennen tulivat miten sattuu vuoskymmeniä. Epäsäännöllisyys ei kuitenkaan raskaaksi tulemista estänyt, kuten usein luullaan vaan paremminkin päinvastoin. Tulin raskaaksi pelkän sper**n näkemisestä.
Nykyään melkeinpä rakastan kuukautisia ja "nautin" niistä vielä sen ajan minkä voin. Pian loppuvat ja tavara kuivuu korpuksi (mustaa huumoria).
Vuoto on ennallaan. Keskirunsaat ovat olleet aina. Mielestäni aika vaivattomat. En ole koskaan inhonnut kuukautisiani, mutta oli mukavaa olla niitä ilman, kun olin raskaana tai imetin.
Kierto on ollut yleensä 28-30 vrk, mutta nykyisin tulee välillä 26 vrk:n kiertoja, joten epäilen, että munasoluni ei aina irtoa.
46 v
Siinä päälle nelikymppisenä vuoto alkoi runsautumaan ja kierto lyhenemään. Sitten edellen vuoto runsas, mutta kierto piteni, välillä tuli vuoto kuukauden välein välillä puolen vuoden välein. 51-v sitten loppui kuukautiset ja puoli vuotta siitä alkoi hikoilu. Ja se hikoilu ei ollut niin kuin kuvataan, jonkinlaisia hikipuuskia, vaan jatkuvaa kylpemistä ylettömässä hiessä. Kiiruusti hain hormonikorvaushoitopillerit, hikoilu loppui muutama tunti ensimmäisen tabletin ottamisesta.
N53
Ikää 47v., ei ole runsastuneet, päinvastoin, vuoto on lyhentynyt ja sitten taas kierto hitusen lyhentynyt.
Mulla kierto on lyhentynyt, mutta vuoto niukentunut ja voi kestää jopa alle 8 päivää, jee! Mulla aina olleet tosi runsaat ja pitkäkestoiset kuukautiset.
Vierailija kirjoitti:
Mulla kierto on lyhentynyt, mutta vuoto niukentunut ja voi kestää jopa alle 8 päivää, jee! Mulla aina olleet tosi runsaat ja pitkäkestoiset kuukautiset.
Ikää 45 v. Kierto alkoi lyhentyä n. 2 vuotta sitten.
Lyhentynyt hieman, niukentunut samoin. Ikää 49v.
No hitto, ikää 45 v eikä mitään muutosta mihinkään suuntaan.
Oli kuin tulva. En kestänyt sitä, vaan hain e-pillerit. Nyt olematonta.