Voiko tavan viinilaseista juoda glögiä?
Mulla ei varsinaisia glögilaseja, mutta en viittis muumimukejakaan joulupöytään kattaa... Kestävätkö viinilasit kuumaa juotavaa?
Kommentit (19)
no kuka estää juomasta vaikka tavan snapsilaseista kusta? itse kyllä joisin glögin vaikka mukeista, jos ei tavan sälli omista esim. iittalan tsaikkoja. Onpa tavan kysymys tämä?
t. ta-val-linen
Kyllä se pitää olla Iittalan Essence-lasi nyt ainakin...
No eihän sitä glögiä laseihin kiehuvan kuumana kaadeta, joten kyllä ne nyt kestää lämmintä glögiä.
Mutta se sana on kyllä TA-VAL-LI-NEN
Ja "tavan" on sanan "tapa" genetiivi: Tapa - tavan.
Miten voit edes miettiä tuollaista? Nettivinkattu!
Voi poksahtaa kun ei kestä kuumuutta se ohut lasi
Sulla on hyvin aikaa hankkia jotkut kuumajuomalasit. Kirpparilta saa sopuhintaan, mutta sun mielestähän Essence-viinilasi ja Muumi-muki on maailman ainoat astiat.
Älä tee sitä, tai tulen myrkyttämään sinut!
T: Tyylipoliisi
Meillä juodaan glögiä mukeista. Viinilasi on liian ohut.
https://www.iittala.com/fi/fi/muotoilijat/timo-sarpaneva/tsaikka-lasi-p…
Ei tosiaan Iittalalta löydy muita kuin tuo tsaikka ja aika suolaisen hintaisia. Äitini dumppasi juuri omat tsaikkansa minulle "ongelmajätteenä".
Voi juoda. Laita lusikka lasiin, siten että se nojaa pohjaan ja reunaan, kun kaadat kuuman juoman. Näin tehtiin ravintolassa, jossa Irish coffee tehtiin viinilaseihin.
Mukista ainakin meillä vaikka muutoin hienosteltaisiin.
Ikeassa on hyvä edullisia vaihtoehtoja, itse ottaisin nuo ekat. Sitten on tosi perusmalli ja siitä vielä halpisversio.
https://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/00417452/
Vierailija kirjoitti:
Voi poksahtaa kun ei kestä kuumuutta se ohut lasi
Eii-kää voi. Älä turhaan pelottele ja lietso epäonnea.
Kyllä gölggiä voi sotkea t a v a n vinkkuklaseihin. Kannattaa lämmittää juoma ihan epätavan kuumaksi, ihan kiehuvaksi kun aloittaa.
Mikä on tavan viinilasi?