Ottaisitko mieluummin 10€ sormuksen lupauksena ikuisesta liitosta vai 100000€ sormuksen lupauksena että et saa ikinä erota?
Ottaisitko mieluummin 10€ sormuksen lupauksena ikuisesta liitosta tai 100000€ sormuksen lupauksena että et saa ikinä erota?
Kommentit (12)
Miksei saisi ikinä erota? Kuka haluaisi olla tuollaisessa suhteessa
ikuisen liiton. kysymys on tehty typerästi.
En ymmärrä kysymystä, muotoile uudestaan.
En haluaisi parisuhdetta laisinkaan, jos nuo olisivat vaihtoehdot. Mutta en kyllä ylipäätään tällä hetkellä etsikään mitään.
Kakkostapauksessa ("ei saisi erota"), mikäli olisimme liitossa vain nimellisesti, eli minun ei tarvitsisi välttämättä edes asua henkilön kanssa saman katon alla tai harrastaa tämän kanssa seksiä, niin sitten varmaan se. Sen 100k sormuksen kun voisi myydä, ja tuo olisi näin työttömälle kyllä sievoinen summa. Aluksi kyllä luulin tuossa lukevan miljoona, mikä olisi kyllä HUOMATTAVASTI parempi tarjous, sillä sellaisella summalla sentään minun ei ainakaan tarvitsisi tehdä töitä enää koskaan.
Mutta jos olisin oikeasti rakastunut (mikä on kyllä tähän ikään mennessä kertyneiden todisteiden valossa aika epätodennäköistä), niin sen rakkauden merkiksi kelpaisi vaikka 0€ sormus. Toisaalta, "LUPAUKSENA ikuisesta liitosta" ... olisiko siihenkään sitten varmasti luottamista?
P*skoja diilejä molemmat, mieluummin olen vanhapiika.
Ikuinen liitto on sama asia, kuin ettei erota koskaan? Eihän noissa ole eroa?
Vastausta en osaa antaa, riippuu siitä kuka sormuksen ojentaisi. Jos joku muu kuin oma miesystävänikosisi, ei kiinnostaisi. Häneltä olisi tuo kympin sormus todennäköisempi, joten luultavasti sen.
jos olisin rikas mies, niin toisessa vaihtoehdossa en näkisi mitään järkeä. kyllähän siinä ennen pitkään kyllästyisi toiseen. toki antaisin kalliita koruja ja eron tullessa toinen saisi ne pitää.
kirkossa annettavia lupauksia ei tarvitse pitää, joten voi erota. tosin eron tullessa sormuksen antaja voi vaatia sormusta takaisin, riippumatta siitä kumpaa sukupuolta kosija on ollut.
En ikinä ottaisi rahaa. Inhottaa kaikki, jotka juoksevat rahan perässä.
Mitä väliä sillä sormuksen hinnalla on? Jos miehen antama sormus ei miellytä hinnaltaan niin kyllähän siinä on taka-ajatulsena pelkkä raha.
kymmenen euron sormus on parempi. eron tullessa mies on jo unohtanut että on antanut tuollaisen ja antaa exän pitää jostain rikamapudista ostetun sormuksen.
10€