Mitä edullista perunan, pastan ja riisin tilalle vähävareiselle?
Myös leivän tilalle otan ehdotuksia vastaan. Ruokaan on käytettävissä 40-60 euroa viikossa yhdelle ja tarkoitus vähentää hiilihydraatin saantiq
Kommentit (33)
Halvempaa kuin peruna?
Vedä alahuuli pääsi yli ja nielaise.
Perunaa ja makaroneja halvemmaksi ei taida mennä. Potut n. 80cnt/kilo ja makaroneja saa n. 40cnt/pussi. Kuinkas halpaa sen pitäisi olla?
Nyt joulun lähetessä kauppoihin tulee isoja säkkejä juureksia laatikoita varten. Porkkanaa, lanttua, punajuurta (sen hintaa en ole tarkistanut tosin), kaalinkeriä. Ovat monipuolisia käyttää. Nyt en tiedä, miten ne saisi säilymään kuin ennen vanhaan eli periaatteessa yli talven. Senkin tiedon saa jostain etsittyä, jos on aikaa.
Vierailija kirjoitti:
Perunaa ja makaroneja halvemmaksi ei taida mennä. Potut n. 80cnt/kilo ja makaroneja saa n. 40cnt/pussi. Kuinkas halpaa sen pitäisi olla?
Etkö ymmärrä kysymystä? Ap haluaa edullisia vähähiilihydraattisia vaihtoehtoja perunan, pastan ja riisin tilalle. Ei ole ap:n vika, että sinä olet tyhmä.
Mä käytän ruokaa 45e viikossa enkä osta leipää, riisiä, pottuja tai pastaa. Niiden tilalla ostan kasviksia ja juureksia tuoreena tai pakastettuna.
Komppaan useimpia yläälä paitti nuudeleita. Ite selvisin karseesta työttömyydestä ja karenssista ja kaupungin 30e toimeentulotuesta huolimatta pakasteherneillä ja kauralla. joka neljäs päivä jotakin kalaa. ja tomaattipyreetä ei sovi unohtaa. Enkä luopuisi perunastakaan ja talous kestää ja on aikaa ja taitoa kokata.
Ruskeat pavut tomaattikastissa, nam, ruisleivän päällä!
Puuro. Kaikissa eri muodoissaan. Sopii hyvin myös leivän korvikkeeksi. Halpaa, hyvää ja täyttävää.
Kaali on halpaa ja monin verroin terveellisempää kuin peruna, riisi ja makaroni.
Minä käytän keräkaalia tosi paljon, mutta myös parsakaalia, kukkakaalia ja ruusukaalia. Perunaa hyvin korvaava, joskin maukkaampi ja terveellisempi, on kyssäkaali. Siitä voi tehdä kiusauksia ja laatikoita kuten perunasta, samaten se toimii vaikka kalakeitossa perunan tilalla.
Juurekset, kasvikset, kikherneet, linssit ja erilaiset pavut. Muhivat ihaniksi uunissa.
Luksusversioon paistan päälle halloumia tai murustelen fetaa.
Siis luitteko te köyhäilyn kannattajat ollenkaan aloitusta? Ap sanoi, että ruokaan on rahaa 40-60e viikossa yhdelle, joten ei tuo nyt mikään kitubudjetti oo, että pitäis ruveta pelkkää kaalta ja puuroa syömään.
Kiitos kyssäkaalivinkeistä, täytyypä kokeilla kalakeittoon. Itse olen tehnyt siitä kasvissosekeittoa, hyvää sekin ja maistuu myös perheen kaalikammoisille.
Linssit on proteiinipitoista ja edullista ja maukasta ravintoa. Vaikka keittona,vähän sitruunaa ja tuoretta tomaattia mukaan. (Se on kyllä kallista)
Linssit. Esim. Linssikeitto syntyy tomaattimurskasta, sipulista, linsseistä ja kasvisliemestä yksinkertaisimmillaan.
Kilon naudan lihaa saa keskimäärin 25-30 eurolla. Pitäisi riittää yhdelle ihmiselle viikoksi. Osa fileenä ja osa paistina tai muina halvempina osina. Toisin kuin kasviksissa -30% tuotteet on parhaita myös laadullisesti. Liha paranee riippuessaan.
Lisäksi kauden hedelmiä ja vihanneksia. (Eli niitä joita edullisesti saa). 10 eurolla pitäisi saada noin 3-4 kiloa.
Pernat, roonit ja ryynit liidistä!
Porkkana, lanttu, kaali jne eli kattele heviosastoa