Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mikä ihotauti kyseessä?

Keinoveino
02.11.2018 |

Minua on jo pitkään vaivannut vasemmassa takareidessä sarja haaleita läiskiä, jotka muuttuvat kirkkaan punaisiksi viikoittain tai välillä kuukausittain.

https://aijaa.com/zRjh0G
Kuvassa nämä punaiset ja haalentuneet läiskät. Joskus läiskät ovat viininpunaisia.

Olen käynyt lääkärissä ja sain epävarmaksi vastaukseksi savipuoli.

Olen käyttänyt "ihottumaan" sienivoidetta ja kortisonivoidetta puolisen vuotta, mutta ihomuutokset jatkuvat.

Haaleat läiskät ovat kivuttomia, tummetessa ne hieman kohoavat ja polttelevat, kun ovat kosketuksissa vaatteisiin jne. Punaisina ne ovat yleensä viikon ja haihtuvat hiljalleen. Melkein heti edellisen haihduttua samassa ryppäässä oleva toinen jälki "tulehtuu".

Todella vaikea löytää vastausta tuohon ihomuutokseen mistään. Välillä tuntuu, kuin olisi stressin mukana elelevä yhdyskunta nuo läiskät.
Suonikohjuja minulla on vasemmassa jalassa ainoastaan ja mielestäni 28-vuotiaaksi aika rajun näköisiä.

Toivottavasti joku osaisi auttaa löytämään selityksen, kun en kehtaisi lääkärissä ravata turhien vuoksi. :)

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla