Nuorille kaupataan opintolainaa valheellisesti
Moni nuori opiskelija ei ymmärrä, mitä valtion takaama opintolaina tarkoittaa. Opinto-ohjaajista lähtien aikuiset kertovat, että "opintolaina on turvallinen laina, jos et työllisty, valtio maksaa lainan pois". Samalla unohdetaan mainita, että vaikka ei työllistyisi, velka todella seuraa perässä niin kauan kunnes se on vaikka ulosoton kautta maksettu. Silloin ollaan vain velkaa valtiolle eikä enää pankille. Takaus on pankin turva, ei opiskelijan.
Itselläni oli vielä lukio pahasti kesken, olin vasta täyttänyt 18. Olin vielä ihan keskenkasvuinen. Kotona oli isoja ongelmia vanhempien päihteidenkäytön kanssa. Puhuin ongelmistani opinto-ohjaajille ja terapeutille (sairastin masennusta ja yritin selvitä päivästä kerrallaan). Tuo ammattilaisten verkosto alkoi asianaan ajaa minun muuttoa pois kotoa, jotta tilanne rauhoittuisi. Yksinasumisen rahoitusratkaisuksi tarjottiin opintolainaa. "Se on turvallista! Ei riskejä!" Suotuin tuohon ehdotukseen. Kävin lukion neljään vuoteen, mielenterveysongelmien vuoksi. Kirjoitin ihan hyviä arvosanoja (E/M), mutta en päässyt jatkamaan opintoja korkeakouluun. Työelämään ovet eivät avautuneet pelkillä lukion papereilla. Pankki ilmoitti, että lainaa on aika alkaa lyhentää, vaikka en ole työelämässä. Edessä on kohtuuttoman suuret lyhennykset toimeentulotuesta. En tiedä miten rahat riittää ruokaan enää tulevaisuudessa. Kela kehoittaa päästämään opintolaina ulosottoon, jotta toimeentulo ei vaarantuisi. Sekö on paras ratkaisu nuorelle ihmiselle? En enää ikinä tule saamaan mitään lainaa, vaikka pääsisin työelämään. Ottaako Kela huomioon, että kukaan ei vuokraa edes asuntoa luottotiedottomalle? Osamaksusopimukset on sitten myös sillä suljettu pois. Samoin tietyt työtehtävät (esim. se kaupan kassa, johon ehkä olisi muuten ollut vielä mahdollisuuksia).
Puhuin tästä muutamille ystävilleni, joilla on myös reilusti opintolainaa. He olivat eläneet myös siinä uskossa että pitkän työttömyyden sattuessa, opintolainaa ei tarvitsisi maksaa takaisin. Heille kaikille asia oli esitetty tällä tavalla sellaisten aikuisten toimesta, joiden pitäisi tietää paremmin.
Miksi hyvin nuorille ihmisille kaupitellaan lainaa, joka on suuri riski tulevaisuudelle? Miksi lainan oton seurauksista ei kerrota rehellisesti? Ylipäätään on epäilyttävää myöntää lainaa hädintuskin täysi-ikäsille, joilla ei ole mitään omakohtaista kokemusta näin isoista asioista. Siperia opettaa? Sekö on tarkoitus?
Kommentit (4)
Hassua, minulle kerrottiin että Kela vie automaattisesti heidän maksettavaksi jääneen lainan ulosottoon. Miten voi noin poiketa ohjeistus? Millä perusteella sait lainan anteeksi?
NuoriVelallinen kirjoitti:
Hassua, minulle kerrottiin että Kela vie automaattisesti heidän maksettavaksi jääneen lainan ulosottoon. Miten voi noin poiketa ohjeistus? Millä perusteella sait lainan anteeksi?
Taloudellinen tilanteeni katsottiin mahdottomaksi selvitä lainasta ja sitten masennuksen takia olin ollut kuntoutustuella.
Tietenkään opintolainaa ei anneta mielellään anteeksi kokonaan tai edes osittain. Sitä pitää vaatia ja pitää kiinni oikeuksistaan.
Hassua. Minä sain 16000 euroa opintolainaa anteeksi kokonaan ilman luottotietojen menetystä. Jätin maksamatta lyhennykset kolmen kuukauden ajan pankille ja sitten kela otti lainan huostaan. Sain kirjeen missä kysyttiin miten aion maksaa lainan takaisin vai haenko osittaista tai kokonaista vapautusta opintolainasta. Vastasin vapaamuotoisella a4 selvityksellä. Kesti muutama kuukausi sitten sain kirjeen joka kertoi lainani maksetun kokonaan ilman mitään sanktiota minulle.