Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tears in Heaven- biisi on palkittu Grammy-palkinnolla, miksi?

Vierailija
30.10.2018 |

Tällainen tuli mieleeni tuosta Claptonia käsittelevästä jutusta. https://www.is.fi/viihde/art-2000005882626.html

Itse en kyllä kuule kappaleessa mitään niin erikoista tai mahtavaa että se olisi minkään palkitsemisen arvoinen.
Ainakaan Claptonilla ei ole kovin mairitteleva ääni.
Saikohan kappale jotain ansaitsematonta nostetta siitä poikansa traagisesta mennehtymisestä?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Grammy- palkinnoilla ei etsitä artistia jolla on virheettömin lauluääni tai joka osaa soittaa instrumettiaan nopammin/virheettömämmin/kekseliäimmin kuin muut.

Vierailija
2/2 |
30.10.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen sen verran vanha, että muistan tapauksen. Claptonin pojan onnettomuus oli ihan Suomenkin Yleisradion uutisaihe aikana, jona poppisuutisia ei joka tuutista tullut. Kun laulu tuli, kerrottiin joka paikassa sen tarina moneen kertaan. Se oli aikansa kollektiivinen suruilmiö, vähän kuin Dianan kolari joitakin vuosia myöhemmin.

Claptonhan ei muuten edes tuntenut poikaansa kovin hyvin. (ei silti että se tuskaa vähentäisi, varmasti tuossa tilanteessa katuu katkerasti ettei ole pitänyt yhteyttä)

Claptonin äänestä olen ihan eri mieltä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan yksi