Miten usein näet kavereitasi?
Yksinäisyysketjujen inspiroimana, miten usein palstalaiset näkevät kavereitaan? Vapaaseen kenttään voi kirjoittaa lisäksi halutessaan onko perhettä, minkä ikäiset lapset, parisuhdetta, tiiviitä sukulaissuhteita lisäksi?
Kommentit (12)
Yhtä näen kerran viikossa harrastuksessa.
Sitten muuten ehkä kerta viikkoon jos jaksaa tai joskus kerta kuukauteen tai pariin viikkoon.
Samassa kaupungissa asuvia ystäviä näen noin kerran kuussa, yhtä useammin kun käydään kerran viikossa yhdessä lenkillä. Ihan paras ystävä asuu satojen kilometrien päässä joten nähdään muutamia kertoja vuodessa. Olisi kiva nähdä kaikkia vähän useammin, mutta kaikilla on kiirettä, töitä, pieniä lapsia jne.
Olemme parhaiden ystävieni kanssa kaikki perheellisiä, asumme kaukana toisistamme ja näemme vain hyvin harvoin, ehkä kerran vuodessa. Se onkin ihan ok, sillä juttelemme puhelimessa ainakin kerran viikossa, viimekin viikolla juttelin yhden ystäväni kanssa yli kolme tuntia. Juttua olisi riittänyt helposti sen jälkeenkin, mutta pakko oli jo lopettaa. Juttelen parin muunkin ystäväni kanssa pitkiä puheluita ja niiden lisäksi laitamme viestejä, jos jotakin tulee mieleen. Teen yksinäistä fyysistä työtä ja puhelut tapahtuvat työaikana ja automatkoilla. Soittelu on molemminpuolista ja näin on mennyt jo vuosia.
Naamatusten näkeminen ei ole kovin tärkeää ja kyläilyä Inhoan yli kaiken. Sohvalla tai keittiön pöydän ääressä jutustelu ei ole minun juttuni ollenkaan ja kahviloihin en halua mennä kuin harvoin.
Noin kerran kuukaudessa. Tunnen itseni aika yksinäiseksi.
Näemme lähinnä lastemme synttäreillä, jouluna, kesälomalla. Paras ystäväni on myös sukulainen.
Olemme perheellisiä, koulu- ja teini-ikäsiä lapsia. Välimatkaa parisataa km.
Joka viikko useamman kerran, lenkillä, harrastuksessa tai missä vaan. Pidän huolta ystävyyssuhteistani, vaikka mulla perhe ja 2 koululaista kotona. Miksi en silti näkisi ystäviä? He ovat mun elämän ilo
Minulla on yksi ystävä. Näen häntä sovitusti muutaman viikon välein, mutta väli saattaa venyä paljon pidemmäksikin. Saan töissä sosiaalisuutta aivan kylliksi, joten en ehdi vapaa-ajalla ihmisiä oikein kaivatakaan. Viestittely riittää ja sitä haluan kyllä harrastaa hänen kanssaan päivittäin. Ilman viestittelyä tulee yksinäinen ja surkea olo.
Joskus monta kertaa viikossa ja joskus pari kertaa kuussa. Keskimäärin kerran - pari viikossa. On kaksi yläasteikäistä lasta, mies ja sukuakin lähellä.