Isännöitsijä kieltäytyy hankkimasta myrkyttäjää, vaikka talo on täynnä turkiskuoriaisia.
Isännöitsijä kieltäytyy hankkimasta myrkyttäjää, vaikka talo on täynnä turkiskuoriaisia.
klo 11:43 | 5.10.2018
Asun kerrostalossa, josta muuton jälkeen alkoi löytyä ötököitä, jotka paljastui turkiskuoriaisiksi. Isännöitsijän mukaan niitä on joka asunnossa eikä niitä aiota myrkyttää. Meneekö tämä nyt ihan oikein? Ällöttää ja ärsyttää. Kaupan myrkyillä on täällä suihkittu joka rako, mutta nehän tulee heti kohta takaisin.
Onko asunnon myyjällä velvollisuus kertoa tällaisesta? Ilmiö kun ei ole uusi ja oli hänellä varmasti tiedossa.
Sivut
Ei hemmetti, meidänkö täältä pitäisi sulku tilata myrkyttäjä, HÄ.
Ota yhteys taloyhtiön hallituksen puheenjohtajaan. Eikös yhtiökokouskin voi päättää asiasta?
Ahneudella ei ole rajoja, Ap oiva esimerkki korvauksia pitäisi saada.
Jos on vanha kerrostalo, niin välipohjat täynnä ryönää jossa on ötököiden hyvä elellä ja niiden myrkyttäminen on käytännössä mahdotonta.
Muutin vastaavassa tilanteessa pois vanhasta talosta.
Seetristä ei ollut apua.
Eiks ne oo aika harmittomia? Toki jos niitä on kauheasti, niin varmasti ällöttää, mutta nuohan on sellasia, joita löytyy lähes aina kerrostaloista jonkin verran...
Hyvä ajatus. Pitääpä kysyä häneltä. Kiitos! :)
Talo ei muuten ole vanha.
ap
Joku turkiskuoriaisia lemmikkinä pitäväkö täällä kommentoi, vai miten tällaisestakin aloituksesta voi joku pahoittaa mielensä? :D
Olen asunut lähes koko ikäni kerrostaloissa, enkä ole ikinä ennen törmännyt näihin. Ja onhan niistä vahinkoa, kun syövät tekstiilejä. Sitä paitse ne on ihan he**etin ällöttäviä! Ei nykyaikana ole mikään pakko jakaa kotiaan tuhohyönteisten kanssa.
ap
Vähän samaa ihmettelin. :D
ap
Oletko siis ostanut asunnon jossa on ötököitä?
Kyllä olen. Miten se voi jäädä aloituksesta epäselväksi?
ap
Turkiskuoriaiset pysyvät kotonasi aisoissa, kun imuroit joka päivä ja säilytät villavaatteet kannellisissa muovilaatikoissa tai suljetuissa muovipusseissa.
Toi on kuitenkin tyypillinen isännöitsijän ensireaktio.
Kannattaa aloittaa keskustelu taloyhtiön hallituksen kanssa, jos viesti tulee siltä suunnalta niin isännöitsijän on hyvin hankalaa enää sen jälkeen istua käsiensä päällä.
Olen asunut yli kymmenessä eri kerrostalossa (myös TODELLA huonoilla alueilla), eikä missään ole ollut turkiskuoriaisia tai muita ötököitä. Enkä todellakaan voisi vain kuvitella eläväni sellaisten kanssa, koska ovat "harmittomia". Hyi.
Kun ei ole edes ensireaktio. Hän oli selvästi tietoinen asiasta ja ongelma on ollut olemassa jo vuosia. Muut on hänelle siitä valittaneet monta kertaa ennen minua. En ole puhunut vielä muiden asukkaiden kanssa, yritän ensin toipua järkytyksestäni. :D
ap
Pidä listoissa teippiansoja niin eivät tule teidän puolelle. Sitten pakastat ja peset kaiken huokoisen vaatteista, kirjoista ja huonekaluista lähtien, imuroit ja siivoat ja käytät kannellisia muovilaatikoita säilytykseen.
Sama juttu, olen asunut tosi vanhoissa ja ränsistyneissä taloissa ilman yhtäkään turkiskuoriaista. Sokeritoukkia on ollut, mutta ne sentään pysyvät kylppärissä ja niihin tehoaa kiehuva vesi. Ainakin hetkeksi. Turkiskuoriaisia varten pitää vetää tosi tehokkaita myrkkyjä kotiinsa ihan joka rakoon. Jos olisi pieniä lapsia tai lemmikkejä, niin sehän olisi niille vaarallista! En todellakaan halua kämppäkavereiksi mitään matoja, jotka vielä syö vaatteeni. hyi *****!
ap
Isännöitsijä taitaa olla vegaani
Teippiansat ei tullutkaan mieleen. Kiitos! Kaikki kikat on nyt kullanarvoisia!
ap
Sivut