Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi suppilovahverot, mustikat, vadelmat jne. maksavat niin paljon?

Vierailija
30.09.2018 |

Ihan käsittämättömiä kiskurihintoja tuotteista, joita voi kerätä Suomen luonnosta ilmaiseksi.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukaan ei estä keräämästä, eikä toisaalta pakota ostamaan.

Vierailija
2/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jep, ilmaiseksi saa niin miksi haluat ostaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ilmaiseksi, joopa joo. 

Vierailija
4/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mene, hyvä ihminen, itse keräämään sienet!

Vierailija
5/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joku on tehnyt töitä niiden eteen. Millä hinnalla itse olisit valmis poimimaan marjoja ja sieniä metsästä?

Vierailija
6/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sopii todellakin painua metsään etsimään ja keräämään marjoja ja sieniä, sittenpä tiedät miksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko kuullut sellaista, että työstä on tapana maksaa.

Vierailija
8/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en pysty selkävaivaisena näitä keräämään. Onnekseni joku muu kerää ja on valmis luopumaan niistä kohtuullista korvausta vastaan.

Toisaalta aika tavalla siellä metsässä saisi huhkia, että pääsisi tuntipalkoille.

Joku hinta sillä vapaa-ajallakin on.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menkääpä kermaperseet metsään hytttysten, paarmojen ja hirvikärpästen syötäviksi ja kerätkää vaikka aluksi ämpärillinen mustikoita ja sitten vadelmia ja syksymmällä suppilovahveroita.

Ilmoittakaa sen jälkeen, millä hinnalla möisitte sen saaliin????

Vierailija
10/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Työn hinta on korkea. Menee aikaa kun etsii sieniä metsästä ja tuo ne myyntiin. Samoin marjojen kerääminen on kallista ja marjatilankin pitäminen maksaa. Halvin ruoka tehdää jätteistä, kuten lihapullat ja kalapuikot. Siis jauhetusta massasta, joka menisi muuten rehuksi tai roskiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hauska aloittaja, paljollako itse myisit työsi hedelmiä? 

Jotka tosiaan saa ilmaiseksi itse käydä poimimassa pienellä vaivalla, se on sen vaivan hinta joka siinä maksaa. Pieni vaikutus on tietenkin kysynnän suhteella tarjontaankin.

Itse kerään omiksi tarpeiksi ja muutamalle läheiselle annan ihan ilman koska voin, joidenkin ystävien kanssa viedään toisillemme mitä milloin onkaan kerätty. Ikinä en myy, juuri näiden hinnan päivittelijöiden vuoksi.

Vierailija
12/12 |
30.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse ostin eilen kuusi pussillista suomalaista mustikkaa Lidlin pakastealtaasta. Todennäköisesti riittää koko talveksi yhdelle ihmiselle, käytän vain kaurapuuron päälle aamuisin. Yhden hengen talous. Jos ei riitä niin ostan lisää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi yhdeksän