Järkytyin Lapissa kun joka paikka on poron kakassa
Kommentit (8)
Ennen niiltä saamelaistytöiltä sai piparia, enää ei. Kukaan ei leivo nykyään.
Poronkakkapusseissa on ollut tovin toimitusongelmia, asiantila on paikallisille tuskastuttava. Näillä näkymin niitä saadaan taas marraskuussa jolloin päästään taas normaaliin päiväjärjestykseen.
Vierailija kirjoitti:
Ennen niiltä saamelaistytöiltä sai piparia, enää ei. Kukaan ei leivo nykyään.
Minä olin lähellä saada rieskaa, tosin maksua vastaan. Ko. nuori nainen kuitenkin karjui "RRIEEEEESKAA" niin infernaalisen kovaa keittiön puolelle kun edellinen asiakas tilasi omansa että lähdin korvat verta vuotaen autooni ja ajoin takaisin etelään.
Kuka yleensäkään antaa porojensa paskoa näkyville paikoille keräämättä jätöksiä pois?
Minun poroni on niin hyvin opetettu, että hakee pensikkoa tai varvikkoa metsästä asutusten vierestä ja tekee tarpeensa sinne... eipä ole kakat häiritsemässä kenenkään näkösillä.
Lapissa on liikaa poroja. Kun itse asuin siellä, kasvoi metsissä vielä jäkälää, mutta nykyisin on metsät kaluttu tyhjiin.