Joko teidän lapsilla on kesä/hellevaatteet päällä (hki)?
Mietin vaan kun nämä lämpimät ilmat tuli aika nopeesti..:/
Kommentit (13)
Meillä kyllä mittari näyttää22, mutta maasta nousee kylmää joten en vielä kesä vaatteissa lapsia pihalle laita.
Vierailija:
Meillä kyllä mittari näyttää22, mutta maasta nousee kylmää joten en vielä kesä vaatteissa lapsia pihalle laita.
En kyllä itsekään vielä menisi ihan hellevaatteissa ulos mutta onhan noita jotka laittaa varvassandaalit jalkaan kun mittari kerran kipuaa yli 15 astetta. :)
entä jos huomenna tulee vaikka +25 ja aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta.. ja PITKÄT KALSARIT! voi lapsiparat.
Vierailija:
entä jos huomenna tulee vaikka +25 ja aurinko paistaa pilvettömältä taivaalta.. ja PITKÄT KALSARIT! voi lapsiparat.
Joten päiväsaikaan lämpimän aikaan jäävät ilman sukkiksia ja pitkähihaista. Mutta paljaat jalat ja shortsit ja t-paita kokopäiväsenä tulevat vasta lehtien mukana =)
Eilen pihan lapsilla pitkähih. paidat ja pitkät housut, mutta ei alla mitään sukkiksia. Tänään samoin. Meidän 1-v varmaan ainoa, jolla 2 housut: ohuet puolipotkarit ja ohut haalari päällä. Möyryää hiekassa niin, että ohut haalari on oltava päällä. Eikä sitä viitsi laittaa suoraan ihoa vasten... HATTU onkin vaikeampi, nyt iltapäivällä laitan hellehatun, jossa korvaläpät. Aamulla yhdellä pihan pojista sellainen jo olikin.
(Pohjois-Hki, mittarissa +19)
Ja muuten, hiirenkorvat on jo puissa, pihan tuomessa on jo oikeat lehdet! Että jättäkää isommilta jo ne kalsarit pois :)
ulkoilupuvut on lapsilla ja alla t-paidat. Maa on vielä kylmää ja tuulikin aika vilpakkaa. Lapaset jäi pois ja hatut vaihtui lippis-mallisiin.
bodylla vaunuissa ulkona. Vaunut avonaisena. Ei siis peitettä päällä. Ja tosi lämmin oli herätessään..
Toiset samanikäiset käyttävät vielä fleecehaalareita. Mutta kun itse olen t-paidassa niin tuntuu hassulta pukea vauvalle ulkovaatteita, ja sitäpaitsi sillä on kuuma jo nytkin.
Hiki tuli kun huppareissa ulos ensin lähdettiin. Näin täällä Hkistä vähän itäänpäin....
Lämpöä oli 23 astetta, ei tuullut yhtään ja aurinko paistoi. Itse olin t-paidalla. Kaikki muut pihan lapset touhusivat vielä välikausihaalareissa! Äidit sen sijaan t-paidoissa istuskelivat, eivätkä näyttäneet kovin palelevilta hekään. Minusta lapselle riittää kyllä yleensä samanlaiset vaatteet kuin itsekin käyttää, tosin pienillä pitkähihaiset ovat hyviä auringonpaisteella, ettei iho pääse palamaan.
Tuulee tosiaan viileästi vielä ja maakin vähän viileä.