Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mikä koira meidän perheeseen?

Romeo
20.09.2018 |

Meillä on jo mietitty pitkään toista koiraa. Itsellämme on leikattu cockeri uros. Rivitalossa asumme. Perheeseemme kuulu minä ja yläkouluikäinen tyttäreni. Koira asuisi myös välillä kerrostalossa. Turkkia voitaisiin vähän hoitaa, mutta ei paljoa (cockerimme turkki on trimmattu lyhyeksi). Toiveissa olisi alle 50cm koira.
-ei saisi olla haukkuherkkä
-ei saisi olla metsästys viettiä
-tulee kaikkien kanssa toimeen
-suhteellisen terve
Tietysti koirissa on yksilö eroja ,mutta yleisesti ottaen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos pitää netistä kysyä niin ette taida olla valmiita toiseen koiraan.

Vierailija
2/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksei toinen cockeri kelpaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sheltti, haukkuvaisia kyllä saattavat olla.

4/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Cairnterrieri, ystävällinen ja terve rotu. Ei lähde karvaa, kun säännöllisesti trimmaa.

Vierailija
5/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistakaa miettiä myös siltä kantilta että mitä teillä on tarjota koiralle :)

Nykyisistä kriteereistä meinaan puuttuu (mun mielestä) tärkeimmät: kuinka paljon koiralle on tarjota aikaa ja lenkkeilyä? Onko koirasta tarkoitus tulla kotikoira vai haluatteko harrastaa sen kanssa jotain? Yms.

Nämä kuitenkin vaikuttaa paljon siihen sopivaan rotuun.

Vierailija
6/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

cairn on haukkuherkkä, kuuluu rotuominaisuuksiin ja on todella paljon haastavampi kouluttaa kuin cockeri. Cockeri haluaa miellyttää ihmistä, cairn motivoituu vain jos näkee sen itselleen hyödylliseksi - kärjistäen näin. Itsellä ollut molempia rotuja, puhun siis kokemuksesta. Ja molemmat oli todella kilttejä, mutta cairnista olisi saanut helposti tehtyä ns. hankalan koiran - cairn osaa viedä omistajaansa täysillä, jos et ole tarkkana ja hyvä johtaja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiibetinterrieri, on pitkäturkkinen mutta voi pitää trimmattuna. Kivoja reippaita koiria. Tiibetinspanieli sopisi myös.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän yksi