Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi palstalaiset ovat niin ilkeitä?

Vierailija
18.09.2018 |

Valikoituuko tänne vain huonokuntoisimmat ja ahdistuneimmat, katkerimmat ihmisolennot?

Ihan normaaleja juttuja jos kysyy tms. Tai on jotain mieltä,mitä nyt kuvittelee suurimman osan suomalaisista olevan, tulee jäätävät alapeukutukset.

Palstalaisista tulee mieleen hyeenat.

Kommentit (48)

Vierailija
1/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heh, ensimmäinen alapeukku tuli just.

Ap

Vierailija
2/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmiskunta on syöpä..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se johtuu kasvatuksesta, näemme AV kullasta.

Vierailija
4/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yleistät suotta, joten olet samanlainen.

Vierailija
5/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miettii oikeesti, että onko se jotenkin suomalaisessa mielenlaadussa olennaisena, että halutaan lannistaa toinen.

Jos kaikki joutuis kirjoittamaan esim.julkisilla fbtunnuksilla, niin oltais paljon hienovaraisempia. Sitten taas kun ollaan anonyymeja, niin sikailla saa minkä ehtii.

Miettiiköhän ilkiöt ikinä, että täällä on oikeita ihmisiä, oikeine pulmineen kirjoittamassa?

Toinen on nämä blogistien haukkumaketjut.. niin jäätävän kateellista sontaa.. eikö ihmisillä oo mitään rajaa?

Ap

Vierailija
6/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivät ole saaneet niin pitkään aikaan, jos nyt ovat edes saaneet

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koska täällä on suurimmaksi osaksi naisia.

Mene mihin tahansa naisvoittoiseen duunipaikkaan. Kyräilyä, selkäänpuukotusta, juoruilua, klikkejä, turhaa draamaa, ja riitoja.

Yleensä naiset hoitaa sen ilkeilyn selän takana. Täällä avoimesti.

Näen sen ilkeilyn kylläkin juuri samanlaisena selän takana ilkeilynä tällä palstalla! Eihän tämä mitenkään avoimesti tapahtu, vaan täysin anonyymisti. Eli selän takana - tai jopa vieläkin turvallisemmin: kukaan ei saa tietää, kuka sanoi mitä ja milloin, joten jäljet eivät johda sylttytehtaalle.

Vierailija
8/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä oli joskus ketju jonne piti laittaa kuva kodin sotkuisimmasta paikasta. Osa niistä kuvista oli aivan kuvottavia. Jos palstalaiset tosiaan asuvat sellaisissa läävissä, en ihmettele että täällä on niin huono ”ilmapiiri”. Roikutaan av:lla kun kämppä leviää alta. Sitten käydään muiden kimppuun. Päädyin tänne palstalle jotain kautta vahingossa kun jäin äitiyslomalle ja olin järkyttynyt siitä kuinka ilkeitä ihmiset ovat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Koska täällä on suurimmaksi osaksi naisia.

Mene mihin tahansa naisvoittoiseen duunipaikkaan. Kyräilyä, selkäänpuukotusta, juoruilua, klikkejä, turhaa draamaa, ja riitoja.

Yleensä naiset hoitaa sen ilkeilyn selän takana. Täällä avoimesti.

Itse asiassa kun juoruilua tutkittiin, todettiin sen olevan yleisempää miesvaltaisilla työpaikoilla.

Vierailija
10/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tätä taidetaan kysyä kerran viikossa tai parissa viikossa.

Ihmiset ilkeilevät, kun huomaavat siihen pystyvänsä ilman mitään seurauksia.

Minullekin tulee aina mitta vastaan joidenkin päivien kuluttua ja poistun hermolomalle palstalta. Joskus aina palailen vilkaisemaan, onko mikään muuttunut. Ja löydän muutaman, joskus useampia, hyviä aloituksia ja vastauksia. Sitten taas tulee mitta täyteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin kaksi asiaa tulee ensinnä mieleen:

1. Moni purkaa omaa pahaa oloaan tuntemattomiin.  Sen voisi oikeasti purkaa johonkin muuallekin.

2. Palstalla häiriköi suurehko joukko alikehittyneitä kasvatusta vaille jääneitä jonneja, jotka mummojen fyysisen potkimisen sijaan potkivat täällä kaikkea mahdollista.

Vierailija
12/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja toki täällä on asiallisiakin,mutta kun jonkun jutun vaikka aloittaa,niin saa varautua että ainakin 60-80% on täyttä trollailua tai negatiivisuutta, jossa aloittaja ja aloittajan ongelma haukutaan. Eli tämän joutuu melkein jokainen keskustelunaloittaja vaan hyväksymään, että paskaa tulee niskaan, mutta kyllä sieltä muutama hyväkin mielipide tulee.

Sitten ihmiset ihan uhallaan alkaa someraivoilemaan jostain sanamuodosta ja käsittävät tahallaan väärin. Onko se vaan ajan ilmiö? Ihmiset ottaa mallia toisistaan. On helpompi antaa tunteiden heitellä ja syytellä kuin olla rakentava.

Löytyiskö jostain parempia ja asiallisempia keskustelupalstoja? Mua viehättää tässä se että täällä on paljon porukkaa ja aiheet vaihtuu nopeesti. Ja toisaalta, ihmiset uskaltaa sanoo mielipiteensä, vaikka se olisikin ala-arvoista.

Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teillä kaikilla on paha olla. Tulkaa karhun syliin, karhun sylissä on lämmin!

Vierailija
14/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

No luehan jotain jenkkipalstaa tai vaikkapa youtuben kommentteja. Ei kyse ole siitä, että ollaan naisia tai miehiä tai suomalaisia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/48 |
18.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä mäkin oon ihmetelly.. aina alapeukutuksia ja vinoilua joka kommentista.

Vierailija
16/48 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi tätäkin pitää koko ajan jauhaa? Jos ei pidä, pysyy poissa. Ei ole pakko täällä hengailla. Pitkältihän huono henki johtuu trolleista, jotka spammaa kuka mitäkin agendaansa tänne. Ihmisten kärsivällisyys ei riitä vastaamaan sadannen kerran asiallisesti. Mielestäni asiallisiin ja vilpittömiin aloituksiin tulee hyviäkin kommentteja. Toki keskenkasvuiset jonnet tulee keskusteluun kuin keskusteluun huutelemaan.

Saisimmeko muutaman esimerkin tästä havaitsrmastasi ilkeydestä, niin voisimme tarkemmin analysoida sitä?

17/48 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

...Pitkältihän huono henki johtuu trolleista...

Onkohan näin?

Vast'ikään paltalle tulleena ei lakkaa hämmästyttämästä tietynlainen kyynisyys, epäluottamus vastakkaista sukupuolta kohtaan jne...

Mutta mukavahan näitä juttuja lukea ja luetun jälkeen osaa arvostaa sitä että on sinkku :)

-Aito ja alkuperäinen, (valitettavan) vähän käytetty yksilö-

Vierailija
18/48 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta on todella omituista, että ollaan muka niin huolissaan esim koulukiusaamisesta ja henkisestä väkivallasta parisuhteissa, mutta täällä sitä ei tunnisteta, vaikka se ihan selvällä suomenkielellä edessä seisoo. Ihan selvää v*ttuilua ja vääristelyä puolustellaan muka jotenkin fiksuiksi argumenteiksi ja se ainoa järjen ääni, joka yrittää pitää tolkun jossain keskustelussa haukutaan idiootiksi. Esimerkiksi nuo Jani Toivolaan, Cheekiin, Jari Sillanpäähän ja Sara Sieppiin liittyvät ketjut. Jos menet sinne sanomaan yhdenkin kerran, että hei, pysyttäisiinkö faktoissa ja puhuttaisiin oikeasti siitä, mitä asiasta tiedetään, saat hirveät kurat niskaasi. Saati sitten jos lähdet vastaamaan siihen päällesi heitettyyn  kuraan, niin meteli yltyy ihan älyttömyyksiin. Jos esimerkiksi tiedetään, että Jani Toivola on käynyt puhumassa kouluilla koulukiusaamisesta, tämä yleisesti positiivisena nähty asia muuttuu narsistiseksi esiintymiseksi, joka saa kiusatut kärsimään vain enemmän. Tai jos keskusteluohjelman juontajan roolin kuuluu olla v*ttumainen, hän ei yhtäkkiä olekaan v*ttumainen vaan ystävällinen, jos väärä ihminen v*ttuilusta hämmentyy. Näin toimii palstalogiikka. 

Vierailija
19/48 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minua huolestuttaa se ettei ihmisille anneta mitään armoa tai koeta myötätuntoa. Tuntuu että halutaan ajaa ihmiset lähes itsemurhan partaalle lyttäämällä ihmiset ja ihmisten teot tai tekemättä jättämiset. Kuitenkin jos jokainen katsoisi peiliin ja miettii millaista käytöstä itse odottaisi läheisiltään ja ympäristöltään vaikeassa tilanteessa. Jokainen mokaa joskus jossakin. Toivooko silloin että päähän potkittaisiin vai että saisi jotakin ymmärrystä ja tukea osakseen? Jatkuva päänsilittely ei auta ketään, mutta asioista voi keskustella asiallisestikkin ja tuomitsematta joka kohdassa kaikkea ja kaikkia. 

Tällä viittaan lähinnä esim. Touko Aalto-ketjuihin joissa Aalto on kuitenkin loppuunpalanut ja täällä vaan lyödään löylyä kiukaalle vaikkei siihen monellakaan olisi varaa. Entä jos oma läheinen on loppuunpalanut, lähdettekö irvimään ja työntämään hänetkin maanrakoon? Asioita voi toki käsitellä monelta eri kantilta mutta kannattaa aloittaa se komentointi omasta itsestä lähtien, että onko minulla varaa sanoa tähänkin asiaan jotakin loukkaavaa. Tunnistaa niitä tunteita mitä kirjoittamisen äärellä tuntee. Jos omassa elämässä on vaikeaa niin onko se esim. Touko Aallon syy tai vika? Mitä pahaa Touko Aalto on minulle tehnyt? Mitä pahaa Touko Aalto on ylipäätään tehnyt? Tämä vain yhtenä esimerkkinä näistä mollausketjuista. 

Joskus jokaisen kannattaisi miettiä ennenkuin kommentoi, ja ylipäätään onko kommenttini asiallinen ja onko sillä ylipäätään jotakin merkitystä. Tottakai kritiikkiäkin saa esittää, mutta kannattaa tunnistaa että mitä sen oman kirjoittelun takana on ne tunteet. Kostanko lyttäämällä jonkun netissä kun miehen kanssa oli aamulla riitaa? Olenko kenties vain kateellinen lähes kaikesta jne? Inhimillisyyttä ja ihmismäisyyttä enemmän kirjoituksiin ja tutustumismatkaa omaan itseen soisi enemmän. 

20/48 |
19.09.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

... Mitä pahaa Touko Aalto on minulle tehnyt?...

Muuten hyvä kirjoitus mutta olisit valinnut esimerkiksi jonkun muun. Ihmisiähän ne politiikotkin ovat mutta pitää muistaa että he ovat siellä kansalaisten mandaatilla. Poliitikoilla ei käytännössä ole mitään vastuuta, mistään. Käyttävät järjestelmää hyväkseen minkä vain kehtaavat ja he kyllä kehtaavat. Hivenen surkuhupaisaa että he sitten päättävät meidän asioista!

Joo mutta seurailin joku päivä sitten Sara&Roope casen käsittelyä täällä palstalla. Kummalta tuntuu että unohdetaan heidänkin olevan ihmisiä. Hirveetä kuraa heitetään :(

-Aito ja alkuperäinen, (valitettavan) vähän käytetty yksilö-

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yksi seitsemän