Onko muita joiden mielestä lomamatkailu on jotenkin raskasta ja rasittavaa?
Itse olisin mieluiten kotona tai mökillä. Vaimo haluaisi lennätellä perhettä pahimmillaan useita kertoja vuodessa millon minnekin.
Kommentit (7)
On raskasta. Kaukana levosta. Varsinkin, kun lapsetkin mukana.
Minä inhoan matkustelua! Rasittavaa se pakkaaminen ja sitten taas palattua purkaminen ja pyykkäys. Pelkkä ajatuskin stressaa. JOku muutaman päivän reissu kotimaassa on ok tai sitten sellainen joku Lapinreissu, jossa ei tarvitse pahemmin pukeutua. Aurinkorantoja vihaan ja kaikkia turistikohteita, inhoan likaa, rasittavaa kantaa pullovesiä kaupasta ja inhoan jotenkin sitä väliaikaisuuden tunnelmaa.
Tykkään kyllä käydä kotimaassa rannalla, metsäretkillä, mökillä, konserteissa, teatterissa, leffassa, tavata ystäviä yms., eli en ole mikään erakko tai epäsosiaalinen, matkustaminen vain ei nappaa yhtään.
Ei ollenkaan. Lähtisin heti jos voisin mutta harmi kun työt estää. Jouluna taas jonnekkin lämpimään.
Vierailija kirjoitti:
Eikös tuo ole aika turha ongelma. Vietä sinä lomaa mökillä ja vaimo matkailee.
Mielelläni kuitenkin vietän aikaa lasten kanssa. Vaikka sitten "pakotettuna" taas kerran jossain tukalan kuumassa etelänmaassa, jossa ihmiskaaosta ei pääse pakoon mihinkään.
Ennen matkailua kannattaa levätä kunnolla.
Vierailija kirjoitti:
Ei ollenkaan. Lähtisin heti jos voisin mutta harmi kun työt estää. Jouluna taas jonnekkin lämpimään.
Sama, ei ollenkaan rasita. Tämän vuoden puolella on tiedossa vielä kaksi matkaa. Eri maita kertyy tälle vuodelle kahdeksan. Miehelle vissiin saman verran, vaikka osaksi reissaamme myös erikseen.
Ap:lle ehdotan, että jää mökille, ei yhdessä tarvitse aina matkustaa.
Eikös tuo ole aika turha ongelma. Vietä sinä lomaa mökillä ja vaimo matkailee.