Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Section jälkeen uusi raskaus

04.05.2006 |

Onko moni käynyt ultrassa ennen " yrityksen" aloittamista ihan vaan sen vuoksi että tulisi kohdun arven tms. tilanne tarkistettua?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meitä kyllä varoiteltiin, ettei lapsia välttämättä enää sektion vuoksi tule ja kieltämättä siltä näyttikin ensin... Mutta ikäeroa nuorimpaan tulee vähän alle 5v. Kaksi raskautta siis on ollut ennen tätä, joista yksi sektio.

Yhden sektion jälkeen ei pitäisi mitään riskejä odotuksessa olla ja hyvin tämäkin on mennyt. Nyt kyllä pyydän katsomaan kohtua tarkasti ja tekemään suosituksen, jonka mukaan sitten tehdään päätöksiä.

Vierailija
2/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla takana jo neljä sektiota ja kesällä on viides.

Kolmannen jälkeen yksi lääkäri muistaakseni sanoi, ettei suosittele enempää raskauksia, mutta hyvin on mennyt, eikä äitipolilla tai neuvolassakaan ole sanottu mitään, etteikö voisi.

Edellisen ja tämän tulevan sektion väliin jää aikaa noin 1 vuosi ja 8 kk ja ensimmäisen ja toisen sektion välissä oli 1,5 vuotta.

Terveydenhoitaja sanoi edellisen raskauden jälkeen, että seuraava raskaus voi lähteä nopeastikin, koska kohtu on juuri ns. puhdistettu.

Näemmä on monenlaista tietoa tai näkemyksiä näissäkin asioissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
04.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Synnytin hätä sectiolla pojan 2/99 ja tulin heti raskaaksi toukokuussa 99 raskasutesti + justa äitien päivänä. Kaikki meni ok synnytin sitten toisen pojan joukukuussa normaalisti samana vuonna.Raskaus meni ok ja kohdun arvet paranvat aika nopeasti. Lääkäri ei suositellu heti raskautta perään just section takia mutta sanoi että se kestää. Tarkastuksissa en käyny luotin luontoon ja kannatti.

Nyt on samana vuonna syntyneet pojat ikäeroa 10kk ja 5pv.