Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

verivirtsaisuus normaalia lapsella??

03.05.2006 |

Lapseltani löytyi verikokeiden yhteydessä sattumalta punasoluja virtsassa pari vuotta sitten, joita alettiin lasten klinikalla seurata. Alussa kävimme kerran kuussa kokeissa ja aina vaan punasoluja oli pissassa. Lapseni on muuten terve ja hyvävointinen, mutta juo paljon vettä ja valittaa usein vatsaansa. Näillä oireilla olen käyttänyt häntä useilla eri urologeilla, lastenlääkäreillä ja päivystyksessä, mutta missään ei oteta meitä tosissaan Aina sanotaan, että verivirtsaisuus on normaali löydös ja katsotaan mihin tuo kehittyy.

Lapseni on nyt viisi vuotias ja en voi vaan odottaa!!

Onko samanlaisia tapauksia? Tai voiko joku suositella lääkäriä, kuka ottaisi ja tutkisi tapauksen?Olisin erittäin kiitollinen.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
22.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinun ei mielestäni kannata olla huolissaan. Minulla itselläni on todettu punasoluja virtsassa, kun olin n. 10 vuotias. Sen jälkeen niitä on ollut aina. Silloin minulta tutkittiin munuaiset ja jotakin muuta. Se todellakin on ihan vain minun ominaisuuteni, jota välillä mitataan virtsasta.

Vierailija
2/3 |
11.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos noin monella lääkärillä ja kokeissa on käynyt. Niin ei se sit mitään vakavaa ole. Kysy lääkäreiltä että miten tuo punasolujen pääseminen tuohon virtsaan tapahtuu jos se on normaalia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
11.05.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pojalla voi olla ahdas esinahka ja siinä lievää tulehdusta, josta voi joutua punasoluja virtsanäytteeseen. Tuskin kuitenkaan mitään vakavaa, jos tosiaan olet monilla lääkäreillä käyttänyt.