Löysin lompakon, mitä tekisin.
Käteistä oli melkein 200, ne tietysti nappasin.
Mutta heitänkö lompakon uudelleen löydettäväksi. otanko ukkoon yhteyttä vai vienkö poliisille?
Mikä olisi sopiva palkkiopyyntö? Paljon kortteja, mutta niitä en uskalla käyttää.
Kommentit (15)
Otat yhteyttä lompakon kadottaneeseen henkilöön ja palautat tietenkin lompakon RAHOINEEN hänelle. Toinen vaihtoehto on, että viet lompakon RAHOINEEN poliisille ja he ottavat yhteyttä kadottajaan.
Olet jo Varas joten heitä vaikka postilaatikkoon. Kortit on jo kuoletettu
Löytöpalkkion ja rehellisen maineen saat, kun viet poliisille.
Muutoin olet likainen varas.
Ota yhteyttä ja anna sun tiedot niin voi tehdä susta rikosilmoituksen
Voisitko kertoa itsestäsi, löytäjä. Sukupuolesi jo päättelin, mutta kertoisitko taustastasi ja vanhemmistasi?
Ymmärräthän, että VARASTETTUJEN rahojen käyttäminen viinaan ja tupakkaan on halveksittavaa?
Eiköhän yleensä oteta rahat ja heitetä uudelleen löydettäväksi, niin minä tekisin.
Minä kun ostin uuden lompakon niin jätin vanhan tyhjänä lojumaan jalkakäytävälle. Sisälle jätin lapun: "ÄHÄSKUTTI!" Harmi vaan, kun en nähnyt löytäjän ilmettä 😂
Vierailija kirjoitti:
Voisitko kertoa itsestäsi, löytäjä. Sukupuolesi jo päättelin, mutta kertoisitko taustastasi ja vanhemmistasi?
Ymmärräthän, että VARASTETTUJEN rahojen käyttäminen viinaan ja tupakkaan on halveksittavaa?
No hyvä, minä en ikinä tarvitse päihteitä. Ostan tabletin ;-)
Vierailija kirjoitti:
Muutoin olet likainen varas.
Käyn päivittäin suihkussa 🚿
En osaa neuvoa sinua. Mutta voin kertoa oman kokemukseni, jonka jälkeen päätin, että en edes vaivaudu ottamaan käteeni joktakulta selvästi kadonnutta lompakkoa.
Ajoin eräässä pohjoisen pikkukylässä kylmäasemalle tankatakseni autoni. Mittarin päältä löysin lompakon, jossa oli kortteja ja 60 euroa rahaa. Oli ilta, ja paikallinen kahvila oli ainoa paikka, missä näkyi valoa. Se oli suljettu, mutta omistaja oli töissä. Näytin lompakon, ja hän tunnisti henkilön n. 20 km pääsdä asuvaksi opiskelijaksi. Soitti tämän henkilön vanhemmille, jotka kertoivat, että lompakon omistaja oli lähtenyt opiskelupaikkakunnalle 300 km: n päähän.
He eivät päässeet hakemaan lompakkoa, ja paikallinen yriäjä kieltäytyi ottamasta sitä säilytykseen kunnes joku pääsisi sen noutamaan.
Siinä vaiheessa olisi pitänyt viedä lompsa takaisin sinne mistä sen löysin. Lähdin kuitenkin ajamaan sivukylälle viedäkseni lompakon sen omistajan vanhemmille. Perillä seurasi kyräilyä, tenttaamista ja auton rekisterinumeron ylös kirjaaminen. Jäi paska maku, mutta asia ei ollutkaan sillä selvä. Parin viikon päästä soitti poliisi, joka sanoi, että lompakosta oli kadonnut 450 euroa rahaa, ja tiedusteli, josko minä tiedän jotain rahoista. Omistaja oli tehnyt rikosilmoituksen. Oli ihan varmasti viimeinen kerta kun yritän mitään löytötavaraa kenellekään palauttaa.
Vie ukon postilaatikkoon salaa. Saithan jo palkkion niistä seteleistä.
Itse olisin vienyt lompakon poliisiasemalle koskematta sen sisältöön. Mutta minäpä en olekaan rikollinen kuten ap.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän yleensä oteta rahat ja heitetä uudelleen löydettäväksi, niin minä tekisin.
Ei, yleensä ei tehdä noin. Roskasakki tekee noin.
Ottaisin yhteyttä kännikalaan. Satasen palkkiopyyntö.