KHO antoi merkittävän ennakkopäätöksen: Googlen poistettava murhasta tuomitun tiedot hakutuloksistaan
Kommentit (10)
Korkein hallinto-oikeus on ensimmäistä kertaa Suomessa soveltanut EU-tuomioistuimen linjausta, jonka mukaan ihmisillä on oikeus vaatia hakukoneyhtiöiltä virheellisten, tarpeettomien, puutteellisten tai vanhentuneiden tietojen poistamista.
Poistomääryksen antoi tietosuojavaltuutettu, sillä Google ei suostunut poistamaan hakutietoja miehen pyynnöstä.
KHO:n mielestä murhasta tuomitun, alentuneesti syyntakeisen miehen terveystiedot ovat yksityiselämän ydinalueelle kuuluvia arkaluonteisia tietoja. Tiedot ovat tässä tapauksessa löydettävissä internetin hakutuloksista muutoinkin kuin miehen nimen perusteella.
KHO katsoo, että yleisön intressi saada arkaluonteisia tietoja ei syrjäytä miehen oikeutta yksityiselämän ja henkilötietojen suojaan, vaikka rikos on erittäin vakava.
Mies tuomittiin alentuneesti syyntakeisena tehdystä murhasta kymmenen vuoden ja kuuden kuukauden pituiseen vankeusrangaistukseen. Murha tapahtui tammikuussa 2012 ja vankeusaika loppui heinäkuussa 2017.
KHO:n mukaan hakutulosten poistamisen ei voida arvioida juurikaan rajoittavan yleisön mahdollisuutta yhteiskunnalliseen keskusteluun tai muutakaan sananvapauden käyttämistä. KHO piti tietoja tarpeettomina
Google vetosi sananvapauteen
Tietosuojavaltuutettu määräsi Googlea poistamaan miehen tiedot hakutuloksistaan runsaat kaksi ja puoli vuotta sitten.
Tietosuojavaltuutetun mielestä vankeus oli ollut mieleltään sairaalle miehelle epäinhimillinen kärsimys. Googlen hakulinkkien kautta löytyvät sairaustiedot ovat tietosuojavaltuutetun mielestä tuhonneet miehen elämän lopullisesti.
Tietosuojavaltuutetun mielestä miehellä oli "oikeus tulla unohdetuksi" EU-tuomioistuimen linjauksen perusteella.
Google valitti päätöksestä hallinto-oikeuteen. Hallinto-oikeus ei kumonnuttietosuojavaltuutetun ratkaisua, joten Google valitti edelleen korkeimpaan hallinto-oikeuteen.
Google katsoo, että poistomääräys rikkoo sananvapautta. Googlen mielestä miestä on pidettävä oikeutetun julkisen mielenkiinnon kohteena, eivätkä viranomaiset voi määrätä, millä tavoin oikeutettua julkista keskustelua on käytävä.
Googlen mielestä keskustelua on voitava käydä siitä, miksi mies välttyi elinkautiselta tuomiolta.
Onko joku perhesurma tapahtunut tammik. 2012? Vai mikä muu tää case voi olla?
Minusta juuri kaikki rikokset pitäisi olla julkista tietoa jossain helpossa vaikka viranomaisen ylläpitämässä datapankissa, jossa voisi aina tarkastaa vaikka onko jollain miehella seksuaalirikostaustaa. Eli olen eri mieltä mitä googlen oikeuteen haastanut. Ja sama juttu jos itse tten rikoksen, niin muilla on oiekus tarkastaa taustani.
Tämähän ei sitten koske omakanta rekisteriä johon saa kirjata vaikka kuinka henkilökohtaisia tietoja kaikkien pälliteltäväksi ikuisiksi ajoiksi eikä niitä saa sieltä millään pois.
Vierailija kirjoitti:
Minusta juuri kaikki rikokset pitäisi olla julkista tietoa jossain helpossa vaikka viranomaisen ylläpitämässä datapankissa, jossa voisi aina tarkastaa vaikka onko jollain miehella seksuaalirikostaustaa. Eli olen eri mieltä mitä googlen oikeuteen haastanut. Ja sama juttu jos itse tten rikoksen, niin muilla on oiekus tarkastaa taustani.
Niin että joku nuorena tapahtunut pikkurikos voisi pilata ihmisen loppuelämän?
En nyt esimerkiksi jättäisi palkkaamatta (jos olisin rekrytoija) jos jollain on vain yksi 15-vuotiaana tehty näpistys, mutta en haluaisi olla parisuhteessa tai ystävä vauvan raiskaajan kanssa. Eikö ihmisillä olisi oikeus päättää itse millaisten kanssa he ovat tekemisissä.
Kirjoitin kommentin briteissä voimaan astuneesta laista, mikä mahdollistaa saada tietoon miehen aiemmat tuomiot, jos ne on kohdistuneet naiseen. Mut kommentti meni moderoitavaksi...
Korkein hallinto-oikeus katsoo, että murhasta tuomitulla on oikeus yksityisyyden suojaan eikä hakutulosten poistaminen rajoita sananvapautta. Poistomääräys on ensimmäinen laatuaan Suomessa.