Onko teidänkin mielestä musiikin taso laskenut Suomessa ja maailmalla nykyään?
Jotenkin mun mielestä nää joka biisiin pakkoängetyt räppärit ja konemusiikki on pilannut nykymusiikin 2010-luvulla. Tiiän oon itekin vasta 24-vuotias, mutta mun mielestä 2000-luvun alun ja 90-luvun musiikki on painosanalla paljon parempaa kuin 2010-luvulla tuotettu kura. Toivottavasti oppisivat tuottaa erilaista musiikkia 2020-luvulla Suomessa ja maailmalla. Kiitos avautumisesta! :-)
Kommentit (3)
Volyymin taso on noussut, ja dynamiikan ja laadun taso laskenut samaa tahtia :(
Nykymusiikki tehdään niin, etät otetaan nauhalta sarja naksahduksia ujelluksia ja kolinoita. Niitä järjestetään "uuteen" järjestykseen vähän samoin kuin 3 korttia voidaan laittaa 27 eri järjestykseen. Sitten taustalle jumputusrummut, jotka katkaistaan kohdassa 3/4 niin että syntyy "tauko". Sitten miesräppäri tekee sanat joko ihmissuhdevaikeuksista tai jotain hassunhauskaa baareista ja bilettämisestä. Sitten jonnekin sinne taukoa ennen kirkas naisääni laulaa niinku sille miesräppärille joko että katselin sua ja yritin mutta sun pitää laittaa pääsi kuntoon niin sitten voidaan olla taas ja mulla on ikävä sua tai toisessa vaihtoedossa että uuu olet komee ja haaveilin susta ja sitten mekohdattiin baarissa ja yö oli kuuma. Niin ja johonkin kohtaan sellaista änkyttävää u-u-u-u-uu-u-u-uu - teemaa.
Toi voidaan tehdä myös ilman räppäriä jollain se fiittaava naislaulaja tai Antti Tuisku laulaa koko biisin, myös ne räppiosuudet silleen vähän melodisemmin.
Joo. Nykymusiikki on läppämusiikkia jossa harvoin enää tapaa kiinnostavaa melodiaa. Kertsiksi kelpaa mölähdys HEI, ALAKKO OLEEN!