En tunne ENSIMMÄISTÄKÄÄN työtöntä --- olenko onnen ihminen?
Heheh, näin on marjat. YHTÄÄN työtöntä en tunne!
Marjatta
Kommentit (28)
Vierailija kirjoitti:
Hei Marjatta, haluatko tutustua?
?
Marjatta
Sama. Tunnen satoja ihmisiä läheisesti ja kukaan heistä ei olekoskaan jäänyt työttömäksi.
On alkanut tuntua että työttömiä on vaan "tietyissä piireissä" ja he möykkää eniten laiskuuttaan.
AP elää kuplassa. Herätys on sitäkin ankeampi, kun se kupla puhkeaa.
Sama. Kun vanhasta paikasta oli työt loppumassa ja kyselin kavereilta miten olla työtön eli miten saada työttömyyskorvausta yms. Kukaan ei osannut auttaa.
Sain sitten uuden työpaikan, enkä kerinnyt olla työtön.
Paljonko sä ylipäätään tunnet ihmisiä? Elät tynnyrissä itseäsi säälimässä.
Tää on niin tylsä provo ettei jaksa edes vastata muuta kuin että ota se peukku per**estäsi ja katsele vaikka lokkeja taivaalla.
Enpä ole uusille aikuisiän tuttaville koskaan kertonut takavuosien pätkätyökierteestä. On aika mahdotonta olla tuntematta ketään, kuka ei olisi koskaan ollut työttömänä. Veljenikin on ollut, vaikka on nykyään johtaja ja hänellä on noin sata alaista. Mutta siitä on 25 vuotta aikaa. Ehkä veljen alaiset tai oman nykyisen työn yhteistyökumppanit vöiitäböt, etteivät tunne ketään, joka on joskus ollut työtön. Kyllä he tuntevat, mutta he eivät tiedä sitä.
Tai sitten et vaan tiedä. Ehkä sun piireissä asia ei nouse puheeksi.
voihan olla että sinä et tunne ensimmäistäkään ihmistä.
Tuossa nyt ei ole sen enempää ylpeilyn kuin häpeänkään aihetta.
Vierailija kirjoitti:
Heheh, näin on marjat. YHTÄÄN työtöntä en tunne!
Marjatta
Onneksi olette sairaseläkkeellä pään takia. Eläkeläisten kanssa on hyvä istua ja provota.
Mä tiedän yhden. Rahankäyttö täysin holtitonta ja töihin ei jaksa mennä kun on niin raskasta
😂😂 ootte ihan vajaata porukkaa...
Nykyisissä työttömissä voi olla joku, jonka ap on joskus tuntenut, mutta ei enää, koska työttömät myös usein tippuvat vanhoista sosiaalisista piireistään.
Ei kai tämä mitenkään outoa ole. Ei niitä työttömiä niin paljon ole ja yleensä ihmiset hakeutuvat kaltaiseensa seuraan - työttömät työttömien ja menestyjät menestyjien. Oma tuttavapiirini on noin sata ihmistä, enkä tiedä siitä yhtäkään ihmistä, joka olisi kuukautta pidempään ollut työttömänä.
Ei taida tuntea kukaan hallituksessakaan. Vois meno vähän muuttua, jos tuntis.
En tunne enkä ole koskaan tavannut yhtäkään ihmistä, joka ei tuntisi ensimmäistäkään työtöntä. Ja ei, en ole mikään syrjäytynyt vaan kohtuu hyvässä ammatissa toimiva henkilö, joka ei onneksi itse ole koskaan joutunut työttömäksi (vielä).
Vierailija kirjoitti:
Ei kai tämä mitenkään outoa ole. Ei niitä työttömiä niin paljon ole ja yleensä ihmiset hakeutuvat kaltaiseensa seuraan - työttömät työttömien ja menestyjät menestyjien. Oma tuttavapiirini on noin sata ihmistä, enkä tiedä siitä yhtäkään ihmistä, joka olisi kuukautta pidempään ollut työttömänä.
Voi se kyllä olla ihan molemminpuolistakin...
Eli ehkäpä ne työttömät eivät nyt niin erityisemmin välitä tutustua sinuunkaan ja niihin sinun tuttavapiireihisi.
Hei Marjatta, haluatko tutustua?