Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Orpo toppuuttelee menolisäyspuheita

Vierailija
06.08.2018 |

...lukee Yle teksti tv:n sivulla 108. Aikovat kuulemma velattomia budjetteja. Hupaisaa, nuo tunarit yrittävät johtaa Suomea kuin jotain yritystä, jonka tehtävänä on tehdä tulosta - valtion ensisijainen tehtävä on huolehtia kansalaistensa hyvinvoinbnista, eikä mikään tuloksenteko, s****nan Orpon pässi! Kuitenkin yrityksilläkin on valtavia velkoja taseissaan, eivätkä edes ne ole pyrkimässä velattomiksi. Britanniallakin on yhä Napoleonin aikaisia velkoja, mutta ne ovat kutistuneet inflaation vuoksi.

On järkyttävää, kuinka mikään taho Suomessa ei kyseenalaista noiden uunojen talousosaamista ja väittämiä siitä, että valtio ei saa velkaantua ja sen on pyrittävä voitolliseksi, ikään kuin yrityksen. Valtio ei voi mennä konkurssiin, koska sillä on asukkaansa ja valtio on ikuinen. Sen sijaan tuollaisilla Orpon ties mistä napatuilla kyseenalaistamattomilla talousteeseillä - joita ei muuten noudateta muissa Euroopan maissa, ne eivät pyri velattomuuteen ehdoin tahdoin, eikä niillä ole suomalaista velkapeikkoa - ihmisille muodostetaaan täysin väärä kuva todellisuudesta.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on monissa asioissa hyyyyyvin hyyvin kummallinen maa, jossa asioita tehdään täysin päinvastoin, kuin muualla Euroopassa. Siksipä suomessa noudatetaan omaa talouspolitiikkaakin, joka on kuitnkin talousoppien vastaista.

Vierailija
2/5 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Orpo päästi tahallaan tänne 40 000 kuluerää. Olisiko aika lähettää heidät takaisin kotiinsa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Orpo päästi tahallaan tänne 40 000 kuluerää. Olisiko aika lähettää heidät takaisin kotiinsa?

Vasta kun vaimo ja muut kokkarit ovat saaneet rahastettua valtiota näillä "insinööreillä".

Vierailija
4/5 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Orpolle kyllä sopii omat tulonlisäykset.

Jännä ettei rahaministeri halua leikata kansanedustajien palkkoja.

Kun kerran tulevat toimeen viikkokaupalla ilman itse maksettua ruokaakin.

Vierailija
5/5 |
06.08.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

maikkarin kokkareuutisissa se taas esitti asiantuntijaa ja tietysti nuoleskeli länsisuomalaisia maajusseja ja anto ymmärtää että niille jaetaan rahaa kuivuuden takia, sieltä kun on kotosin. kuvottava tapaus.

Esittää jotain jämäkkää suomalaista vastuullista ihmistä, vaikkei sellanen ole. Rooli hyvin päällä.