Mitä arkista juttua olet kaivannut nyt pitkän hellejakson aikana?
Minä olen kaivannut teen juomista, en ole juonut yhtään teetä varmaan kolmeen viikkoon. Samoin tajusin, että ikävöin jo peiton alla normaalisti nukkumista, ikkuna auki niin että on ihanan viileää, sitäkään ei ole voinut tehdä kun sisällä ja ulkona on 30 astetta.
Kommentit (45)
Saunaa ja saunan jälkeen raitis ilma terassilla.
Juoksulenkkiä. Koko ajan on liian kuumaa, myös illalla. Olen ihan naatti huonosti nukuttujen öiden vuoksi, etten jaksa. Kunhan keli viilenee ja edes yhden yön saan nukuttua kunnolla, kirmaan purtsille.
No en mitään...muuta kuin että jaksaisin tehdä asioita joita on pakko.
Yleensä saunon joka viikko, mutta nyt en viitsi saunoa kuin mökillä, josta pääsee järveen vilvoittelemaan.
Pyörälenkit ovat jääneet pakollista hyötyliikuntaa lukuunottamatta.
Sitä, että suihkusta tullessa voisi kuivata itsensä pyyhkeeseen ja olla sen jälkeen kuiva. Kuivattu, raikas iho ja hiukset, ahhhhh.
Uimista. Muutin talvella keskisuureen kaupunkiin opiskelemaan, enkä ollut aiemmin ns. ykkösprioriteettina pohtinut, että täällä ei noin vaan lähdetäkään extempore rannalle. On uimahalleja ja maauimaloita, mutta ei se oikein tunnu samalta ja maksaakin vielä, mikä ei omaan opiskelijatalouteeni sovi. Olen kotoisin paikkakunnalta, jossa oli paljon lampia kilometrin säteellä kotoa. Kerran olen siellä kesällä käynyt talviturkin heittämässä.
Leivon mielelläni, nyt ei tulisi mieleenkään lämittää uunia. Saunomisesta puhumattakaan. En ole voinut mennä keräämään sieniä ja mustikoita. Outo asia on, teeti viini tai muukaan alkoholi maistu, ei edes gintonic, näillä helteillä. Se varmaan on ihan hyvä....
Ruokaa, peiton alla nukkumista ja ylipäätään sellaista oloa ettei ole koko ajan vain kauhea soija eikä voi siksi eväänsä heilauttaa.
Sitä, että töistä kotiin tullessa voisi pitää verhoja ja kaihtimia taas auki.
Omassa sängyssä nukkumista (makuuhuone on aivan liian kuuma nyt).
Kahvin keittämistä.
Lämpimän ruoan laittamista.
Lenkkeilyä.
Sitä, ettei tuuletin jatkuvasti puhalla naamaan yötä päivää.
Jopa siivoamista.
Peiton alla nukkumista.
Nämä nyt tulivat näin äkkiseltään mieleen.
Siivota tarvis, en oo tosin kaivannut. Saunassa ei olla käyty viikkoihin.
Pihatöiden tekemistä, lenkkeilyä, päiväkahvien juomista (aamukahvit on pakko saada vaikka olisi kuinka kuuma), nukkumista ikkuna kiinni ja pimennysverho alhaalla
Helle ei ole estänyt mitään ns. arkista juttua, joten en ole osannut mitään kaivatakaan. Kahvia kuluu niin kuin ennenkin, ja sehän on sitä arkea jos mikä.