Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko kaverillani mania?

Vierailija
31.07.2018 |

Kaverini on viimeisen reilun vuoden aikana tehnyt seuraavaa: aloittanut salasuhteen perhetuttunsa kanssa, eronnut miehestään, irtisanoutunut työstään ja vaihtanut asuntoa, laihduttanut normaalipainosta 15 kiloa, aloittanut treenaamisen, matkustellut jatkuvasti ja sen välisen ajan some on täynnä kuvia ravintola- ja baari-illoista. Jossain vaiheessa kaverin isä kuoli, ei kuulemma tunnu missään. En tiedä mistä hän saa rahat tähän elämiseensä, sillä nyt ei ole töissä vaan "yrittäjä", käytännössä katsoen ei ole tehnyt yrittäjänä mitään töitä. Veikkaan, että toiminimi on, jotta työttömän leima ei aiheuttaisi häpeää. Tai sitten hän ei enää kykene töihin vaan on saikulla. Viimeisen kuukauden aikana hän on käynyt kolmesti ulkomailla, viimeisen vuoden aikana lähestulkoon kuukausittain.
En tiedä mitä ajatella. Kaveri hehkuttaa uutta rakkautta ja uutta elämää kaikilla saroilla. Mutta minusta tämä kyvyttömyys pysähtyä on surullista, luulen, ettei voi olla paikallaan, jotta ikäville tunteille ei jää tilaa. Mutta vuoden sisään ero ja isän kuolema, tuntuu oudolta, että kaikki on koko ajan upeaa.

Ja se mies. Jakaa kaverini innon postata somessa päivittäin omaa naamaansa, upeita lomamaisemia ja niitä pirun aperol spritzejä. Kyse on kuitenkin nelikymppisistä ihmisistä, joilla on yhteensä 5 lasta. Tiedän, että kaverin exälle ja lapsille ero oli yllättävä ja raskas. Ihan hyvin heillä meni, mutta kun kipinä kaverini mukaan oli sammunut.

Onko jollain omakohtaista kokemusta maniasta? Toki tiedän, että tämä ruotiminen ei kaveria auta, emmekä ole niin läheisiä, että hän apua vastaan ottaisi. Mutta jotenkin pysäyttävää. Mitenhän lapsetkin voivat, kun äiti on koko ajan poissa matkoilla, treenaamassa ja juhlimassa.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla