Miten paljon tarjottavaa pitää varata porukalle, johon kuuluu kolme n. murrosikäistä poikaa, kaksi aikuista ja 6-v. pikkutyttö
Sekä omaa väkeä kaksi aikuista? Teen perunamuussia, jauhelihapihvejä/kasvispihvejä (yksi on kasvissyöjä), höyrytteyjä juureksia sekä salaattia. He lupasivat itse tuoda täytekakun jälkkäriksi ja laitan vielä jotain karkkeja kahvipöytään. Tulevat ohikulkiessaan käymään ja lupasin tarjota ruuat. Harvinaisia vieraita ja tervetulleita ovat. Pihvejä voin tehdä molempia laatuja runsaasti, sillä niitä voi pakastaa. Mutta mikä määrä on liian vähän?
Kommentit (9)
Eli 7 aikuista (ja murrosikäinen poika saattaa vetää jopa kahden aikuisen edestä...). Laskisin ainakin 200 g jauhelihaa/nenä eli ostaisin ainakin 1,5 kg.
Mietin just tässä yx päivä itsekin atrjottavien määrää yhteen tilaisuuteen. Kokoonnumme usein samalla porukalla. Kun katson, mitä eräs toinen seurueen jäsen varaa tälle porukalle, se on huomattavasti vähemmän kuin mitä minä varaan. Silti meillä yleensä lähes kaikki menee. Ja mut on opetettu siihen, että tarjottavat ei saa loppua kesken. Siellä toisessa kyläpaikassa kaikille kyllä riittää, mutta ei välttämättä santsikierrosta. Kukaan ei koskaan tunnusta, että sellaista olisi kaivannut, mutta sitten meillä ollessaan aina santsaavat. Ilmeisesti on niin, että jos ruokaa on vähän, sitä ei kehdata ottaa niin paljon ja sekin riittää, mutta jos sitä on riittävästi, syödään mapa täyteen. Nuo murrosikäiset pojat on kyllä sellaisia, että eivät välttämättä osaa katsoa sitä, minkä verran tässä on ruokaa ja syöjiä, vaan ottavat kukkurallisen lautasen, jos on nälkä. Ja niillä yleensä on.
Muusia menee kyllä enemmän kuin 4 perunaa / hlö. Nyt varsinkin perunat ovat pieniä. Tee iso kattilallinen ettei lopu.
Pihvien määrä riippuu niiden koosta, arvioisin että 2 kg jauhelihaa voisi olla hyvä määrä. Jos haluat nuoria miehiä hemmotella, niin paista vielä pekonia siihen pihvien kylkeen :) (ja tietty sipulia)
Vierailija kirjoitti:
Muusia menee kyllä enemmän kuin 4 perunaa / hlö. Nyt varsinkin perunat ovat pieniä. Tee iso kattilallinen ettei lopu.
Pihvien määrä riippuu niiden koosta, arvioisin että 2 kg jauhelihaa voisi olla hyvä määrä. Jos haluat nuoria miehiä hemmotella, niin paista vielä pekonia siihen pihvien kylkeen :) (ja tietty sipulia)
Ja minä siis ruokin näitä murkkuikäisiä poikia päivittäin :)
Kiitti vinkeistä. Muusistakin voi tehdä rieskoja, joten taidan tehdä niin paljon kuin tuohon 5 litran kattilaan menee. Salaatti on sitten hankalampi, kun sitä ei viitsi säilyttää pitkään. Juurekset voinee pakastaa ylijäämät.
pikkutytöt eivät paljoa syö. hänelle varaat yhden näkkärin, jonkan päälle laitat alaatinlehden. muut vieraat syövät mahdollisesti yhtä paljon kuin sinä.
Vierailija kirjoitti:
Kiitti vinkeistä. Muusistakin voi tehdä rieskoja, joten taidan tehdä niin paljon kuin tuohon 5 litran kattilaan menee. Salaatti on sitten hankalampi, kun sitä ei viitsi säilyttää pitkään. Juurekset voinee pakastaa ylijäämät.
Mahtaisikohan jäädä juuri mitään pakastettavaksi. Jos jotain jää, voit sen varmaan syödä itsekin seur. päivinä. Hyvä, että ajattelet että olisi varmasti riittävästi. Helpompi olla tarjoajana, kun tietää, ettei tarjottavat lopu.
Meillä on 7 hengen perhe, jossa kaksi aikuista ja kolme teiniä ja pari pienempää lasta. 5 l kattilallinen muusia menee yhdellä ruoalla viimeistä lusikallista myöden.
Voisin lyödä vetoa, ettei sinulle jää mitään rieskamuusia, jos viiden litran kattilasta on syömässä ilmeisesti kaksi miestä ja kolme (!) teinipoikaa.
Muusia 4 perunaa/ syöjä. Kyllä, kuulostaa paljolta mutta muusina perunaa menee huomattavasti enemmän. 6-vuotiaalle ei tarvi varata kuin parin perunan verran. Pihbejä kannattaa varata reilusti koska teinit ovat todella kovia syömään ja on mahdollista että santsaavat.