Pystyttekö treenaamaan salilla näin kuumalla
Heikentääkö palautumista, vaikka salilla olisikin viileä, kun kotona ei?
Kommentit (18)
Normitreenit olen tehnyt minäkin. Mun salilla on kyllä aika kuuma. Hiki virtaa enemmän kuin yleensä.
En oikein pysty, salilla on surkea ilmanvaihto ja ikkunoita ei saa auki. Harmittaa. Onneksi toinen sali avaa ovensa kahden viikon kuluttua.
Ihan normaalisti olen pystynyt salilla treenaamaan. Juoksu ei multa onnistu helteellä.
Treenaan normaalisti, ei vaikuta, toki helteellä nyt on aina vähän enempi puhki. Muistaa vaan juoda.
Crossfit -salillamme on jonkunlainen ilmastointi. Lajiin vähän niinkuin kuuluu, että treenataan kovaa ja se näkyy hikoilena. Kaikki tekevät periaattessa samalla tunnilla samat jumpat ja hiki valuu lopussa.
Treenihän kestää tunnin. Jos jaksat treenata pidempään, et treenaa riittävän kovaa.
Kyllä sen tunnin kestää, vaikka on vähän kuuma. Voi olla, että jos on eristävää laardia, olo on tukalampi...
Treenaan aamuisin näin kuumalla( sali/ryhmäliikunta). Pitää muistaa juoda paljon, muuten tulee huono olo.
Ihan normaalisti vaikka hikiset elimet haiseekin nenään.
En ole oikein pystynyt, koska siellä on huono ilmastointi. Olen tehnyt kotijumppaa iltaisin, mutta sekin on välillä liian kuumaa.
En pysty.
Klo 6.45 lähden pyöräilemään töihin n. 15km matkan. Päivä kuumassa toimistossa ja neljän jälkeen sama hikinen pyörämatka kotiin yli 30 asteen helteessä.
Ihmiset on erilaisia, minulta kuumuus vie mehut. Joudan jumppaamaan sitten kun on taas viileämpää, tällä iällä osaa jo olla itselleen armollinen ja ennen kaikkea tietää oman kroppaansa ja rajansa.
Ihan normaalisti. Hikoileehan sitä vähän tavallista enemmän toki.
En ole käynyt salilla koko kesänä. Alkukesällä olin töissä ja viikonloppuisin oli aina menoa, ja helteet alkoi vähän ennen mun loman alkamista. Varmaankin odotan, että helteet loppuu ja menen sitten tuhannen muun kanssa yhtä aikaa salille hakemaan kuumuuden takia kadonneet lihakset ja aerobisen kunnon takaisin.
Inhoan tätä säätä!
Laiskoille helteet on hyvä syy skipata treenit;)
Liikunta on mulle elämäntapa, enkä näe mitään syytä olla treenaamatta kesällä. Ei sitä tartte treenata kuumimpaan aikaan.
Vierailija kirjoitti:
Laiskoille helteet on hyvä syy skipata treenit;)
Liikunta on mulle elämäntapa, enkä näe mitään syytä olla treenaamatta kesällä. Ei sitä tartte treenata kuumimpaan aikaan.
Kiitos vinkistä! Mun sali sattuu onneks olemaan ympäri vuorokauden jäsenille auki, joten lähdempä ensi yönä treenaamaan jossain tuossa klo 23-07 välisenä aikana. Täytyy ehkä joko myöhentää hieman nukkumaanmenoa tai laittaa aamuksi kello soimaan.
Mitäs sitä ihminen lomalla muutakaan tekis, nukkua ehtii haudassa.
Meillä uusi sali jossa kunnon ilmastointi, eli hyvin pystyy
Vierailija kirjoitti:
Meillä uusi sali jossa kunnon ilmastointi, eli hyvin pystyy
On meidänkin salilla. Mutta ongelma on se että on jo ihan mehut pihalla tämän kuumuuden takia ennen kuin sinne pääsee... No, kuten todettua ihmiset on erilaisia. Jotkuthan tuolla treenaa maratonille vaikka hellettä on yli 30 astetta eikä näytä olevan ongelma.
41v äijä. Olen alottanut terveellisemmät elämäntavat ja tavoite oli 17kg painoa pois. 2 viikon aikana on lähteny 8,5kg. Tosin nestettä varmaan suurinosa, mutta silti. Käyn 20km pyörälenkillä ja poljen oikeasti kunnolla menemään ja siitä suoraan salille. Mä oon niin hikinen et ihan ku olis suihkussa koko aika. Naama hävis kolmessa päivässä. Pullaposket poissa. Juonu vettä niin saatanasti ja tulee läpi.
Huomaatteko ongelmia palautumisessa?
Olen treenannut joka päivä kuten normaalistikin. Ei mitään ongelmaa. Muistaa juoda tarpeeksi.