Ihanaa, kun enää noin 3 viikkoa koulujen alkuun ja elämä palaa taas normaaleihin uomiinsa!
Se on kuulkaa ihan turhaa koululaistenkaan kiukutella siitä, kun koulut alkavat. Koulu on lasten työtä, muistakaa se! Tänä kesänä on olleet niin hyvät kelitkin ja ne näyttävät vielä jatkuvankin kenties jopa kesäloman loppuun asti, että varmasti on jokainen koululainen ehtinyt tarpeeksi näistä keleistä nauttia, ellei sitten ole viettänyt jossain perunakellarissa koko kesäänsä. Eli turha on ainakaan siltä osin kitistä, etteikö olisi saanut riittävästi lomailla hyvässä säässä.
Kaiken lisäksi kouluaika vuodesta on ns. normaalitila, koska sitä kestää 9½ kuukautta vuodessa. Kesäloma on nimensä mukaisesti vain loma, jonka on tarkoituskin kestää vain jonkin aikaa ja sen jälkeen on tarkoitus palata kouluun. Kesälomalla monet koululaiset alkavat varsinkin loman loppuvaiheessa olla jo levottomia, kun ei ole mitään kunnon tekemistä. Lisäksi ei se elämä voi olla koko ajan sellaista, että valvotaan ja nukutaan myöhään ja hengaillaan ja maleksitaan tyhjän päiten kaupungilla. Tiedänpä muuten lukemattomia vanhempia, jotka joka vuoksi hyppivät riemusta siihen aikaan, kun koulut alkavat. Kun ei ole enää niitä koululaisten jatkuvia kaverikokouksia kotona. Koulujen alkaminen tasapainottaa koululaisten käytöstä ja tasapainottaa myös muuta yhteiskuntaa. Esim. kadut rauhoittuvat ilta-aikaan huomattavan paljon koulujen alkamisen jälkeen.
Koulussa opitaan tärkeitä tietoja ja taitoja elämää varten ja työelämää varten. Sitäpaitsi koulunkäynti on täydellistä lastenleikkiä verrattuna siihen, mitä työelämä on. Eli jos kiukittelee koulunkäynnistä, niin millaista se mahtaa olla sitten aikanaan työelämässä? Siinä saa melkoinen asennemuutos tapahtua, jos aikoo työelämässä pärjätä.
Reippaasti ja iloisin mielin kouluun uutta lukuvuotta opiskelemaan! Oppimisen riemua ei voita mikään!
Kommentit (2)
Vierailija kirjoitti:
Öö onko täällä joku joskus sitten sanonut, että koulua ei saisi olla 9 ja puoli kuukautta vuodessa..? Saa se tympiä kun loma loppuu. Se ei ole vain loma, vaan se on sitä ihmisen oikeaa elämää. Oravanpyörässä ollaan vain koska on pakko.
Loma ei ole oikeaa elämää vaan sitä on työnteko. Miten kuvittelet yhteiskunnan pyörivän ja mistä kuvittelet verojen tulevan, jos kukaan ei tee työtä?
Öö onko täällä joku joskus sitten sanonut, että koulua ei saisi olla 9 ja puoli kuukautta vuodessa..? Saa se tympiä kun loma loppuu. Se ei ole vain loma, vaan se on sitä ihmisen oikeaa elämää. Oravanpyörässä ollaan vain koska on pakko.