Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Keskenmenoepäily ja lääkärille pääsy

21.07.2018 |

Kauanko pitää odottaa lääkäriin pääsyä selkeässä keskenmeno-epäilyssä?

Mulla alkoi vuoto pe-iltana runsaana ja verisenä. Ihan valui reisiä pitkin ja mukana hyytymiä. Selkeitä kipuja ei ole, pientä juilintaa. Olin jo aiemmin (n.vko sit) käynyt Taysissa kun oman neuvolan täti ei löytänyt sykettä. Taysissa löytyi kuitenkin hyvä syke, mutta sikiö ei vastannut aivan täysin viikkoja ja sain kontrolliajan kahden viikon päähän. Eilen runsaan vuodon alettua olin yhteydessä Taysiin ja sanoi että voin odottaa tuota kontrolliaikaa  (siihen on nyt yli 5 päivää). Tuntuu järkyttävän pitkältä ajalta kun vuoto on runsasta :( Sanoi Taysissa että voi olla jokin muukin vuoto kuin keskenmeno. Itsellä kyllä vahva pelko keskenmenosta. Kauanko ootte joutuneet odottamaan lääkäriin pääsyä kun vuoto runsasta? Viikkoja nyt (riippuu mistä lasketaan 8-9.

Kommentit (1)

1/1 |
24.07.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En päässyt lääkäriin, siis vähättelivät asiaa samalla tavalla kuin sinulle. Hoidin asian yksityisen kautta. Sain yksityiseltä kiireellisen lähetteen naistenpolille, jolloin heidän oli pakko ottaa sinne vastaan.

Alkaneelle keskenmenollehan ei voi tehdä enää mitään, joten periaatteessa lääkäriin ei ole pakko päästä mikäli et itse voi liian huonosti runsaan verenvuodon vuoksi. Toivottavasti sinulla oli joku kotona tukena ja apuna ja toivottavasti olet jo päässyt lääkäriin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla