Vasen leuanpuoli ja kaulan yläkohta kipeät. Vinkkejä?
Muutamia päiviä kestänyt. Helpottuu tulehduskipulääkkeellä. Muutenkin tuon kanssa pystyy elämään, mutta eihän se mukava ole. Onko hoitovinkkejä? Ajattelin vielä katsella, ennen kuin lääkäreihin juoksen.
Kommentit (12)
Oisko kuitenkin hammas tulehtunut?
Hammaskipu levis mulle rintaan asti. Käy ihmeessä hamnaslääkärissä.
Pitänee ottaa hammaslääkäri pohdintaan. Minulla on vain ollut juuri tuolla vasemmalaa puolella ainakin pari kertaa vuosien mittaan tilanne, että olen luullut hampaan särkevän, mennyt hammaslääkäriin, eikä siellä ole mitään vikaa ollut. Kipu on sitten lähtenyt aikanaan. Ehkä odotan vielä pari päivää ainakin.
Sylkirauhasten tulehdus =pusutauti
Muistan lukeneeni, että sydänvaivat voivat heijastua kaulalle ja leukaan, mutta sitten olisi varmaan muitakin oireita jo.
Luin tuosta sylkirauhastulehduksesta, ja sekin tuntui mahdolliselta. Olen syönyt inkivääriä ja valkosipulia. Haluaisin yrittää hoitaa tulehduksen, olis se mikä tahansa, kotona pois. Onko neuvoja?
Jos päädyn lääkäriin, olisikohan järkevämpää aloittaa hammas- vai yleislääkäristä?
Vierailija kirjoitti:
Muistan lukeneeni, että sydänvaivat voivat heijastua kaulalle ja leukaan, mutta sitten olisi varmaan muitakin oireita jo.
Niin, luulen, että silloin tuntuisi enemmän kunnossa. Olen kuitenkin tänäänkin kävellyt parikymmentä kilometriä ja muutenkin olo on mainio, eli en usko sydänpulmiin.
Kun päätät mennä lääkärille, kannattaa mennä yleislääkärille. Itselläni tuli vuosia sitten kaulan vasen puoli parissa päivässä niin kipeäksi, ettei päätä pystynyt kääntämään. Syyksi paljastui tulehtuneet imusolmukkeen, sain antibioottikuurin ja oireet helpotti heti ensimmäisen tabletin jälkeen.
Tosin minulle lääkäri sanoi, ettei tiedä mistä tulehdus johtuu, ja myöhemmin löytyi kasvain samalta alueelta. Imusolmukkeet voi kuitenkin kuulemma tulehtua myös flunssan jälkiseurauksena.
Mononukleoosi. Toispuolisena voi kuitenkin olla esim. kasvain tai syöpä suun-nielun-leukaluun alueella.
Jos tupakoit tai mässytät mälliä...
Vierailija kirjoitti:
Mononukleoosi. Toispuolisena voi kuitenkin olla esim. kasvain tai syöpä suun-nielun-leukaluun alueella.
Jos tupakoit tai mässytät mälliä...
Eikös tuohon mononukleoosiin liity kuumeilu? Ei ole ollenkaan kuumeinen olo. En myöskään käytä mitään tupakkatuotteita.
Eikö kellään ole nyt hyviä vinkkejä, joilla alentaa tulehdusta?
Onko neuvoja? Tuo kaulan kipu tuntuu välillä päätä kääntäessä ja sitten koskiessa, kuten pestessä. Luulin tuota ensin hammaskivuksi, mutta on tosiaan tuolla kaulassakin nyt.