Vieläkö 16-17v:t lähtee lomamatkalle teidän kanssa?
Kommentit (13)
Ei lähtenyt. 18-vuotiaana lähti taas.
Lähti kun monesti pyysin mutta aika kamala reissu oli..
Kyllä 16-vuotias lähti mun mukaan Tallinnan Öllesummer-festareille.
Lähtee. Teemme yhdessä tyttöjen reissun Aasiaan.
Riippuu reissuista. Ulkomaanmatkat pääsääntöisesti kelpaa, kotimaan kierrokset ei. Ollaan annettu jäädä kotiin, ainakin jos on ollut kesätöitä.
14-vuotias ei enää lähtenyt meidän mukaan Kanarialle, oltiin reissattu siellä useasti, että katsoi jo nähneensä kaiken. Espanjaan ja Portugaliin vielä lähti vanhempien kanssa, niissä maissa ei ollut vielä käynyt. Amsterdamissa oli viime kesänä isänsä kanssa, tänä kesänä menevät Venetsiaan.
Tottahan toki. Meidän teinit ovat nyt 16 ja 18, ja ulkomaille lähtevät enemmän kuin mielellään meidän vanhempien kanssa. Viikko sitten tultiin Budapestista, viime kesänä oltiin Lissabonissa jne., eli kun kohteissa on nähtävää ja tekemistä, niin kyllä kelpaa.
Mökille vanhempi ei enää juurikaan tule, liian vähän tekemistä. Nuorempi vielä pääsääntöisesti tulee.
Kotimaassa matkustavat mukana, jos emme sukuloi. Jos mennään vaikkapa kylpylään tai museoon johonkin isompaan kaupunkiin, tulevat mielellään mukaan.
Lähtee vielä 25v ikäinenkin! New York, Peking, Hongkong on ainakin kelvanneet
Mun 15-vuotias poika on ensimmäisenä lähdössä mukaan kaikille meidän perhereissuille: purjehtimaan, kylpylään, kaupunkilomille, risteilyille, etelänmatkoille, mökille... ihan joka paikkaan. 13-vuotias siskonsa taas kysyy joka asiasta ensiksi että ”onks pakko”. Jos vastaa että ”on” niin lähtee sekin mukisematta mukaan.
Vain tyhmä kieltäytyy ilmaisesta ulkomaanmatkasta.
Meidän kolmesta lapsesta kaksi on lähtenyt mielellään tuossa iässä, yksi ei enää lähtenyt juuri minnekkään.
Ongelma on enemmän se että juuri tuon ikäinen lapsi kinuaa jatkuvasti mukaan ja haluaa päästä meidän mukaan ulkomaille, laivalle, ynm. Mutta ei sen jälkeen olla otettu mukaan, kun täytti 12 ja kersasta joutui maksamaan aikuisten hinnan.
En saa enää edes tunnin päähän mökille. Huoh.