5. varasijalla
Hain kevään yhteishaussa TAMKkiin kätilöalalle ja oon varasijalla 5. Onks mahdollista päästä vielä opiskelemaan? Mitä ootte mieltä
Kommentit (5)
On mahiksia. Yleensä joukossa on muutama, jotka on hakenut useampaan eri kouluun ja tulevat valituiksikin useampaan kuin yhteen.
Kaverini pääsi aikoinaan TAMKiin varasijalta 11. (Tosin eri ala.)
Ei se tietenkään varmaa ole, mutta sinuna odottelisin vielä et miten käy.
Tottakai on. Ei niitä varasijoja muuten merkittäisi. Kätilöissä tuskin on montaa, jotka jättävät vuoden väliin armeijan takia, mutta muihin kouluihin päässeitä on varmasti. Yhteisvalinnassa olevia sotelialoja ei ole vielä julkaistu.
Jos satut pääsemään sisään, kannattaa vielä harkita. Etenkin Tampereella kätilöiden työtilanne on todella huono: joka vuosi suuri joukko määräaikaisia työntekijöitä "heitetään pellolle". Työsuhteessa olevat vääntävät koko ajan enemmän ja enemmän töitä selkä vääränä. Eikä tilanne ole juuri sen kummempi maan muissakaan osissa. Pieniä synnytyssairaaloita on lakkautettu valtavasti viime vuosina, eikä isoissa riitä töitä kaikille. Esimerkiksi TAYS panostaa enemmän PR:ään kuin (hoito)henkilöstön palkkaukseen ja hyvinvointiin.
Itse työ on palkitsevaa, mutta työympäristö hajottaa. Sairaanhoitajan töitäkään on turha hakea, vaikka tuplatutkinnon saakin. "Et sinä kuitenkaan oikeasti halua sairaanhoitajan töitä tehdä, kun olet kätilö."
Kätilön ammatti on varmaan arvostetuin hoitoalan ammatti joten en usko että kovin moni luopuu opiskelupaikasta. Ellei tyyliin ole päässyt lääkikseen.
Jokainen tsäänssi on mahdollisuus