Itikan pureman raapimisen jälkeen tulee tilalle älyttömät mustelmat! Miksi? Onko muilla? Aikaisempina kesinä ei ole tullut
Olen aina kesäisin raapinut itikan puremia kun ovat kutisseet mutta nyt jalat on sen näköiset että olisin jyrän alle jäänyt, tulee järkyttävät mustelmat. Mitä tämä on?
Kommentit (10)
Jos ne itikat on ruvenneet väkivaltaisiksi (Rabies). Pikkunyrkein hakkaavat vielä veriaterian päätteeksi.
Leukemiasta ei ole kyse, koska tila on jatkunut ainakin puoli vuotta eikä yleistilassasi ole tapahtunut oleellista muutosta.
Tällainen lääkärin vastaus löytyi netistä ja sopii minuun
Mktäh kirjoitti:
Leukemiasta ei ole kyse, koska tila on jatkunut ainakin puoli vuotta eikä yleistilassasi ole tapahtunut oleellista muutosta.
Tällainen lääkärin vastaus löytyi netistä ja sopii minuun
Miten sua itikat on puoli vuotta pureskellut? Onko teillä lutikoita?
Allergia lääkkeet auttavat kutinaa, niin ei tarvitse raapia. Täällä päin itikat ovat olleet tänä kesänä normaalia enemmän riesana...
Asuin lapsuuden varsinaisessa SääskiCentralissa. Joka kesän alku oli yhtä tuskaa. Ensimmäinen kuukausi meni aina verille pureskeltuna ja raavittuna, mutta loppukesästä niitä vänisijöitä enää tuskin huomasi kun kroppa tottui. Muutin pois, ja jokakesäistä sääskialtistusta ei enää tullut. Kun sitten vierailin lapsuudenkodissani, sääskien jättämät paukamat olivat todella kipeitä ja noin 2 euron kolikon kokoisia. Tätä jatkui muutama vuosi. Nyt on pyörä taas pyörähtänyt uuteen asentoon. Paukamat ovat "normaalin" kokoisia, katoavat nopeasti ja kutisevat oikeastaan vain minuutteja piston jälkeen.
Olen tätä alati muuttuvaa sietokykyä ihmetellyt itsekin. Olen työntänyt sen iän mukana muuttuvan hormonitoiminnan ja immuunipuolustuksen piikkiin. Tosin muutamina vuosina kohtaamani hyttysetkin ovat olleet erilaisia. Silloin kun tuli suuret ja kipeät paukamat, sääsketkin olivat jotenkin suurempia kuin muistin niiden ennen olleen, nyt taas näyttävät ihan normaalin kokoisilta.
Laita niihin pistoihin pihkasalvaa. Toimii joka kerta!
Vierailija kirjoitti:
Laita niihin pistoihin pihkasalvaa. Toimii joka kerta!
Niin toimii Tiikeribalsamikin. Nyt kuitenkin ihmeteltiin, mistä johtuu tuo vaihteleva sietokyky, ei siitä kutinasta.
Kukaan ei tiedä?