Pitkä suhde juuri saatu taputeltua, niin menin ihastumaan.
Edellinen suhde siis kaatui keväällä yhteiseen päätökseen. Päätin juuri eron jälkeen etten aio pariin vuoteen loikata suoraan uuteen vakavaan suhteeseen, mutta tässä sitä ollaan, ei tietenkään korvia myöten rakastuneena mutta silmiä myöten ihastuneena.
Käsitän mihin edellinen suhde kaatui enkä enää voisi kuvitellakaan asuvani kumppanini kanssa saman katon alla, mutten ole varma, olenko päässyt yli. Olen mielestäni, mutta mistä sen tietää?
Tämä uusi ihminen on mukava, löytyy samoja kiinnostuksen kohteita ja jopa pienet yksityiskohdat hänen ulkonäössään, jotka alussa pistivät hieman negatiivisesti silmään, näyttää nyt söpöltä.
Tavattiin siis Tinderissä, jonne menin vitsillä, mutta homma vahingossa vakavoitui.
Hän on nyt juhannusta viettämässä pidemmän matkan päässä sukulaisilla, mutta ollaan sovittu tapaaminen paremmalla ajankohdalla.
Pelkään, että satulan itseäni uudestaan. Joko hylkäämällä mahdollisen suhteen, johon haluan, tai hyväksymällä tämän suhteen, johon en oikeasti haluaisikaan.
Haluan elämääni rakkautta, mutta haluanko nyt ja tämän henkilön?
Pitäisikö odottaa ensi kevääseen?
Voiko oikea rakkaus löytyä vaikka seuraavalla viikolla edellisen päättymisestä?
Auttakaa ajatusten kanssa. :)
Kommentit (4)
Voi löytyä. Vuosia kestäneen parisuhteeni kariuduttua päätin pysyä sinkkuna vähintään vuoden, niin etten katsokaan miehiin päin. Kuinkas kävikään, alle pari kuukautta erosta tapasin sattumalta miehen joka vei jalat alta ja sillä tiellä ollaan edelleen yli 20 vuotta myöhemmin.
Ap on mies, joka kirjoitti aloituksen naisen käsialalla.
En siis voi soudatuttaa järvellä ketään, mutten ajatellut myöskään lähteä soutelemaankaan vieraille vesille.
Tekisi mieli löperrellä ihastuksen kohteelle, että jännitän ja odotan tapaamista, mutta pelkään, että hän pelästyy ja jättää tämän tähän.
Ei olla edes keskusteltu millä mielellä seuraa etsimme, muttei kumpikaan (kai) mitään yhden illan panoa tässä ole hakemassa.
Perkele tää on vaikeeta!!
Et oo päässy oikeesti yli. Katso vuoden päästä uudestaan, elä hetki kunnolla itseksesi. Voithan sä hänestä tietty fbw suhteen kehitellä, mutta älä sen vakavampaa.
Sun ero on suht tuore, vuos pari niin oot selvillä vesillä ja oikeaati tiedät mitä elämästä haluat.
Virsikirja vaan kunnolla levälleen ja veisaamaan. Ei järvi soutamalla kulu.