Kotieläinpiha yritysidea
Innostuin vähän haaveilemaan omasta yrityksestä. Miltä teistä kuulostaisi paikka jonne voisi tulla koko perheen, koirat mukaanlukien, voimin ihan perinteiselle pikkutilalle kauniiseen ympäristöön. Kyse on vanhempieni maatilasta. Olen siis ostamassa sitä. Siellä olisi kotieläinpiha, mutta ei mitään kymmeniä eläimiä vaan ihan tutuimmat ja lapsista kivoimmat. Lapsille metsäseikkailupuisto,jossa mahdollisimman ympäristöön sopivat kiipeilytelineet, keinut,liukumäet ja köysiliuku. Mahdollisuus hyppiä paalikasassa ja touhuta ihan vapaasti. Koirille iso yli hehtaarin aidattu alue, osittain metsässä. Täällä vaihtelevaa maastoa ja jotain muutakin virikettä. Koiraihmisille esim. pentutreffien tai muitten koiratapaamisten pitopaikaksi.
Kommentit (13)
Mahdollisuus olisi grillata omia eväitä laavussa. Kahvilaa ei välttämättä. Ap
Vierailija kirjoitti:
Kuulostaa ihanalta, mutta ikävä kyllä kannattamattomalta. Kävijämäärien pitäisi olla suuria ympäri vuoden kattaakseen kulut.
Asuisimme siellä itse ja pitäisimme muutenkin eläimiä. Leikkipuisto itse rakennettu. Iso ongelma on kyllä kävijämäärien epätasaisuus ja pitäisikö itse jäädä kokonaan pois palkkatyöstä. Eipä ihme ettei kotieläinpihoja ole juuri missään enää🙄 ap
Hyvä idea mutta kehno liikeidea. Kotieläinpihan pitäisi olla osa isompaa kokonaisuutta, johon olisi enemmänkin syitä tulla vapaa-aikaa viettämään. Liian harva haluaa maksaa siitä, että lapset pääsevät näkemään kanoja ja lampaita.
Sijainnin pitäisi olla sellainen, että joko se olisi jonkun muun isomman matkailukohteen läheisyydessä, tai muuten vaan alueella jossa asuu paljon väkeä.
Ja vaikka sijainti olisi loistava, olisi kävijöitä mahdollista saada houkuteltua vain kesällä. En usko, että koulujen kesälomien ulkopuolella juurikaan ketään kävisi.
Kiva idea, mutta ei toimi. Pelkkä kotieläiminen näkeminen ei ole sellainen, mistä halutaan maksaa, vaan lähinnä bonusta jonkin maksullisen rinnalla.
EU varmaan keksii miljoona syytä miksi tuollaista ihanaa kotieläinpihaa ei saisi perustaa.
Ainakin Turun seudulla olisi tilausta tälle, koska läheinen kotieläinpiha lopettaa.
Kotieläinten lisäksi voisi olla tapahtumia ja muutaman tunnin (askartelu)kursseja, joille perheet voisi osallistua yhdessä. Ja siis tapahtumilla en tarkoita kotain laskiaisriehaa, joita järkkää kaikki. Vaan niille syys/talviviikonlopuille, jolloin ei mitään tapahdu missään. Jollain teemalla, vaikka lampaan nimipäivät tai kansainvälinen popkornpäivä.
Ikävä totuus on, että ihmiset kyllä tulee, mutta mitään ne ei halua maksaa. Tyyliin.MLLn leikkipäivä kerää satoja osanottajia, koska se on ilmainen.
Yritysideaksi onneton, ideana sinällään kiva.
Jos keksitte siihen ohelle jotain tuottavaa, niin hyvä idea. Kahvila tai edes kioski ihan ehdottomasti, myytte vaikka niitä makkaroita paistettavaksi. Kahvilaan joku oma erityinen juttu, leivonnainen, nokipannukahvi tms mikä houkuttelee paikalle väkeä. Puoti, missä myytte oman tilan tuotteita jos keksitte sellaisia, tai vaikka paikallisten pienyrittäjien tuotteita. Oma museo, mitä hölmömpi idea, sitä parempi (esim. Laihialla on, tai ainakin oli, nuukuuden museo). Kaikkea ei tarvitse olla, mutta jotain muutakin kuin eläimet. Ehkä sinne seikkailupuistoon voisi olla pieni pääsymaksu?
Melkein pakkohan se olisi palkkatyöstä luopua, tuollaisen ylläpito vaatii paljon aikaa jopa aukioloaikojen ulkopuolella. Eikä tuollainen elätä, etenkään jos on pari hassua eläintä. Leikkipuistoja on joka kaupungissa, samoin koiran kanssa voi mennä vaikka minne metsään ilmaiseksi.
Kuulostaa ihanalta, mutta ikävä kyllä kannattamattomalta. Kävijämäärien pitäisi olla suuria ympäri vuoden kattaakseen kulut.