Miksi naiset häpeilevät selluliittiaan?
Melkein kaikilla naisillahan sitä kuitenkin on. Miksi häpeillä jotain, joka käytännössä kuuluu naisen vartaloon ja joka ei ole millään tavalla haitallinen ominaisuus?
Kommentit (8)
Selluliitti on rumaa, siksi en kujle pajastavissa vaatteissa. Osalla ne ovat jopa kipeitä.
No, eihän selluliitti nyt kivalta näytä. Vaikka olisi kuinka normaalia. Itseäni en anna sen häiritä, mutta varmaan häiritsisi jos sitä olisi minulla enemmän.
Koska naiset eivät pidä selluliitista ja uskottelevat muille naisille, että se on rumaa.
Vierailija kirjoitti:
Koska naiset eivät pidä selluliitista ja uskottelevat muille naisille, että se on rumaa.
Tämä.
Siksi koska täälläkin teilataan koko ajan ylipainoiset (lue: ylipainoisen näköiset) naiset. Naisen kehossa kuuluukin olla rasvaa, jos ei ole ei ole myöskään hormonitoimintaa. 90% hedelmällisessä iässä olevista naisista kantaa selluliittia kehossaan, ei sille mitään voi. Mutta sitten tulee taas joku miesasiamies toitottamaan, että kyllä pitäis lisää vaan urheilla ja jättää se sidukka pois, vaikken siideriä ole koskaan juonut. Ihan sama mitä teen, selluliitti pysyy. Minulla on ollut jo lapsena selluliittia. En vaan voi ongelmalle yhtään mitään. Kyllähän taannoin joku suomalainen toimittajamies jaksoi läyhtätä, että jopa maailman nopeimmalla pikajuoksijanaisella on liikaa rasvaa pakaroissa, kun oli pari sellumuhkuraa. Ja koko instagram on täynnä siloteltuja ja photaroituja naisia, ja niitä kuvia miehet sitten käyvät tykkäilemässä ja pitävät normaalipainoista naistakin sitten jonain virtahepona.
Vierailija kirjoitti:
No, eihän selluliitti nyt kivalta näytä. Vaikka olisi kuinka normaalia. Itseäni en anna sen häiritä, mutta varmaan häiritsisi jos sitä olisi minulla enemmän.
Ei selluliitti mitään normaalia ole.
Koska naiset uskovat mitä kauneuslehdet heille kertovat. Lehdet, jotka ovat olemassa vain myydäkseen kauneustuotteita.