Kysymyksiä kissan oudosta käytöksestä
Hei. Olisi pari kysymystä liittyen kissani outona pitämääni käytökseen. Osaisikohan joku selittää, mikä näiden taustalla voisi olla? Lääkäriin ollaan menossa kyllä varmuuden vuoksi.
1. Kissalla on joskus tapana kakata hiekkalaatikkonsa ulkopuolelle, vähän matkan päähän laatikosta. Ei vaikuta, vaikka laatikko olisi juuri pesty ja hiekka vaihdettu. Kakkaa usein myös itse laatikkoon, eli nämä vahingot ovat satunnaisia, mutta säännöllisiä.
2. Kissa on alkanut ”nirsoilemaan” ruuan suhteen. Syö samaa merkkiä korkeintaan päivän pari ja sitten ei enää kelpaa, ja saa tuoda useita eri merkkejä kokeiltavakai ennen kuin löytyy joku, joka neidille kelpaa päiväksi tai pariksi. Ruokaa mennyt roskiin pussikaupalla...
Kuivanappulat kyllä kelpaavat, niitä syö mielellään. Olen yrittänyt pitää kuivaruuan saantia hänellä mahd.pienenä ja antaa märkäruokaa enemmän, mutta kun monesti on niin että ainoastaan se kuivaruoka kelpaa, muuten ollaan syömättä ties kuinka kauan. 😕
Kissa täytti äskettäin 7 vuotta. Voisiko kyse olla ”vanhuuden” oireista? Vai onko kissa sairas?
Kommentit (37)
Paras ruoka kissalle on tuore liha/kala. Kissa on lihansyöjä ja nappulat sisältävät ihan liikaa kasvispohjaista ainetta. Terveysongelmiahan siitä seuraa, älä usko eläinruuan valmistajien mainoslauseisiin.
Meillä kissa saa jauhelihaa, saksilla pilkottua raakaa broileria, lohen roippeita ja keitettyä pikkukalaa. Nappulaa annan kerran päivässä n. ½dl ja kaksi kertaa tuoretta lihaa.
Raaka kananmuna, hapanmaitotuotteet ja raaka maksa kuuluvat myös ruokalistalle.
Kokeile!
Mulla kissavanhus aikanaan kakkasi laatikon ulkopuolelle, kun se kärsi ummetuksesta. Onko kissallasi masu kovana? Sitä voi helpottaa kuituvalmisteella.
Mun kissa on 17 v, ja vielä on hyvin virtaa:)
Ei siinä märkäruuassakaan ole sen enempää lihaa vaikka se on ruskeaksi värjätty.
Voi tosiaan olla ummetusta. Meillä käytössä kuituraksut saa eläinlääkäriltä ja apteekista. Heti voi paljon paremmin kun alkoi syömään niitä.
Hyvä, jos viet eläinlääkärille varmuuden vuoksi. Niin kuin joku sanoikin jo, vaikuttaa munkin mielestä ummetukselta, jos kakkaa laatikon ulkopuolelle. Meilläkin kissa teki pari kertaa niin, jos oli vatsa kovana. Ei kannata vaihtaa sitä ruokaa heti, jos ei syö saman tien. Kyllä se syö, kun on oikeesti nälkä. Älä anna liikaa nappuloita, mielellään lihaisampaa ruokaa :) Mutta eläinlääkärillä selviää varmasti, mikä on hätänä (jos on).
Ainakin meidän kissalla nuo tuollaiset kakkaonnettomuudet näyttäisivät johtuvan siitä, että laatikolla pukerrettu kakka on jäänyt roikkumaan kakassa olleeseen hiukseen tai ruohonkorteen ja irronnut siinä vaiheessa, kun kissa on pompannut pois laatikolta. Eli ei niin vakavaa. Sen sijaan kun kakkaa on pukerrettu ihan väärässä paikassa, kissalla on ollut hoitoa vaativa ummetus tai kerran jopa suolitukos. Myös jo menehtynyt kissamme kakkasi viimeisinä viikkoinaan vääriin paikkoihin, oli silloin jo sairauden heikentämä ja tarkkailun alla (sai eutanasian sitten pian)
Mun 1v kakkaavat lootaan vaikka oisin ollut poissa ja ois paljon kökköjä lootassa.
Neiti nirsoilee, poika syö kaiken, korvatulpatkin.
Karvaykät näyttää joskus kakoilta, niitä kyllä löytyy, pitäis harjata useemmin noita.
Kävisin lääkärissä...
Kissalla on ollut noita kakkavahinkoha vertattain pitkään. Nirsoilu alkoi vasta tämän vuoden puoella. Ennen kelpasi vain yksi tietyn merkkinen ruoka, sitten yhtäkkiä lopetti syömästä sitä ja nyt olenkin ostanut ja tilannut tuolle kaikkea mahdollista ruokaa eri merkeiltä. Suurin osa tosiaan ei kelpaa, joitain syö pari päivää kunnes merkkiä taas vaihdettava.
Olen myös yrittänyt syöttää kissalle kalaa, kanaa ja lihaa, mutta ei kelpaa!? En tiedä, mitä tekisi.
Lääkärin kanssa oli puhelinyhteys ja sanoi, että jos kissa on muuten ok, niin tuskin on mikään hengenhätä. Aika meni vasta kesäkuulle!
Kissa myös nuolee paljon turkkiaan. Lääkäri sanoi, että se on erittäin hyvä merkki, että jaksaa peseytyä. Mutta minusta tuntuu, että hänen peseytymisensä on välillä jopa liiallista (?). Myös raapii itseään paljon, ihan kuin olisi kutinaa. Eläin on lyhytkarvainen ja harjaan häntä päivittäin.
Kova huoli on. Tätä jatkunut jo melko pitkään.
Edeliseen vjestiin lisäyksenä; mikä olisi hyvä kala/liha kissalle? Ja sellainen, mitä tuo nirsokin neiti suostuisi syömään? Silakoista ainakin luin, että ei kannata antaa. Voi tulla loisia/matoja.
-ap
Seiti on vatsaystävällistä ja lihoista meillä ykkönen on possun file. Naudan paistikin on usein tarjouksessa, silloin kannattaa pilkkoa ja pakastaa annospusseina.
Raapiminen voisi viitata johonkin allergiaan.
Silakoista ei tule matoja (merikala), muikuista voi tulla, mutta ne kelpaavat paremmin. Pakaste sei mikrossa sulatettuna menee kuin kuumille kiville, ei siis kypsennetty. Myös fileerauksesta ylijääneet lohien ruodot on hyviä ja usein ilmaisia kun vaan kysyy. Niistä leikkelee loput lihat irti niskasta ja evien ympäriltä. Saa päivän ruoat ilmaiseksi ja kyllä maistuu. Lohessa on vielä paljon hyviä rasvoja kissalle, loppuu ummetus jos sellaista on.
Myös nitraatittomat, maustamattomat kanansiivet on ihan ykkösjuttu. Kissalle hyvin lähellä luonnollista ruokaa. Eli niitä ihan raakana.
Te jotka sanotte, että on vaaratonta kun kissa on pari päivää syömättä: väärin. Kissa saa erittäin nopeasti maksavaurion paastotessaan. Miksi höpisette täällä, jos ette tiedä asiasta mitään?
En usko, että eläinlääkäri aika menee kesäkuulle. Viekää toiselle lääkärille
Virtsatieongelmat voivat aiheuttaa laatikon ulkopuolelle kakkaamisen. Kalaa ja lihaa voi antaa joskus täydennysravintona, mutta muista että ne eivät ole täysravintoa. Moni pilaa kissansa terveyden antamalla luutonta lihaa säännöllisesti ja aiheuttamalla ravintoainepuutoksia, mm. osteoporoosia. Luonnossa kissa syö saaliinsa luineen, höyhineen, sisäelimenineen päivineen, joten esim. sydän ja seiti eivät täytä sellaisenaan kissan ravitsemustarvetta, vaikka herkkuruokana niitä voikin syöttää.
Vierailija kirjoitti:
Virtsatieongelmat voivat aiheuttaa laatikon ulkopuolelle kakkaamisen. Kalaa ja lihaa voi antaa joskus täydennysravintona, mutta muista että ne eivät ole täysravintoa. Moni pilaa kissansa terveyden antamalla luutonta lihaa säännöllisesti ja aiheuttamalla ravintoainepuutoksia, mm. osteoporoosia. Luonnossa kissa syö saaliinsa luineen, höyhineen, sisäelimenineen päivineen, joten esim. sydän ja seiti eivät täytä sellaisenaan kissan ravitsemustarvetta, vaikka herkkuruokana niitä voikin syöttää.
Lisään vielä, että jatkuva turkin nuoleminen voi viitata allergiaan, esim. ruoka-aine allergiaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei siinä märkäruuassakaan ole sen enempää lihaa vaikka se on ruskeaksi värjätty.
Siksipä ne kannattaa jättää kauppaan ja ostaa lihaa. Meillä kissan ja koiran suosikkiherkku on raa at broilerinsydämet.
Vierailija kirjoitti:
Ei siinä märkäruuassakaan ole sen enempää lihaa vaikka se on ruskeaksi värjätty.
Riippuu ruuasta. Jossain latzissa tai whiskasissa ei ole lihaa nimeksikään. Mutta esimerkiksi meidän kissat on syöneet bozitan kana-tetroja joissa on yli 90% lihaa.
Tuota ruoan nirsoilua vain ruokit tuomalla sille uutta tilalle. Älä tuo. Tuskin itseään nälkään tappaa, vaikka muutaman päivän ei maistuisi kuin nappulat. Kyllä se muukin alkaa kelvata kun pysyt tiukkana.
Hiekkalaatikosta ohi kakkaaminen voi kertoa sairaudesta. Vanhaksi en seitsemän vuotiasta kissaa vielä sanoisi.