Varhaisteini-ikäinen tyttö haluaa muuttaa äidin luota isän luokse, mitä ajatuksia herättää?
Eikö tuossa iässä yleensä tukeuduta äitiin?Miten yleistä mahtaa eroperheissä olla että just 12-14-vuotiaana vaihdetaan asumista toisen vanhemman luota toiselle?
Kommentit (16)
Herättää ajatuksen siitä, että tyttö läheisempi isän kanssa tai tuntee olonsa hänen luonaan mukavammaksi/turvallisemmaksi. 12-14-vuotiaana myös sen lapsen mielipiteellä on myös enemmän painoarvoa kuin nuoremmalla lapsella.
Kyllä tuon ikäisen lapsen toivetta pitää jo kunnioittaa, edellyttäen toki että isä on kunnon ihminen ja valmis hänet ottamaan.
Pääsee helpommalla isän luona tai saa isommat viikkorahat. Kun isä kyllästyy paapomaan tytärtään tämä siirtyy taas äitinsä luokse. Eivät nämä teinit tyhmiä ole.
Luulen että uhma tai paremmat säännöt ja etuisuudet syynä.Voi tottakai olla kemiastakin kiinni,tai siitä että isät monesti hemmoittelevat tyttölapsiaan.
Isukki on lepsu ja antaa syödä sontaa päivät pitkät, ostelee kaikkea mukavaa ja antaa luuhata kavereilla iltamyöhään. Äiti on se tylsä pahis, jota arvostetaan vasta, kun tulee itse vanhemmaksi.
Lapsi on toki aina voinut olla ns isintyttö, mutta ei ole voinut asua isällään, tilanteessa jokin muutos ja siksi muutto.
Ensimmäisenkä kyllä tulee mieleen, että isän luona säännöt ja systeemit ovat teinin mielestä mukavammat.
Äiti oli v-mäinen ihminen. Edelleen keski-ikäisenä olen sitä mieltä että äiti oli v-mäinen ihminen, ei siis mikään teinikapina kyseessä.
Ehkä äiti on natsi ja isän luona rento meininki 👍
Koska se etäisä antaa vaan rahnaa ja kaikkea kivaa, muttei vaadi mitään. Lapsi luulee tosiaan, että elämä muuttuu sitten paremmaksi, mutta eihän se niin mene. Yleensä näin, mutta joskus toki isällä enemmän aitoa rakkautta ja paremmat olosuhteetkin annettavana.
Meillä isän tyttö muutti meille eli isän luokse 16v. Tai ehdotti viikko-viikko, mutta äiti ei suostunut muuta kuin kokonaan muuttamiseen (mitä minun on vaikea käsittää, mutta heillä oli hankalat välit). Välimatkaa 10km, julkinen liikenne hyvä, pääsI helposti kouluun molemmista osoitteista.
T. Äitipuoli
Usein erolapsella voi olla haave tai toive siitä, että sen etävanhemman luona arki olisi jotenkin mukavampaa kuin lähivanhemman luona. Lähivanhempi kun yleensä joutuu olemaan se kurja arjessa komentelija ja rajaaja, ja etän luona viikonloppuisin voi olla rennompaa.
Joskus myös niin, että tyttö haluaa kaupunkiin ja ihmisten ilmoille. Jos äiti asuu jossain tuppukylässä ja isä taajamassa tai kaupungissa niin siinäkin on jo syytä.
Itse muutin omasta tahdosta isäni luo 14 -vuotiaana. Yksinkertaisesti sen takia, että olen ollut aina läheisempi isäni kanssa. Olemme samalla aaltopituudella ja katselemme samanlaista sielunmaisemaa.
Teinitytöt yleensä riitelevät paljon äitiensä kanssa. Ehkä tulee isän kanssa paremmin toimeen.
Muutin 14-vuotiaana isälle kun en tullut toimeen äidin miesystävän kanssa, 15-vuotiaana takaisin äidilleni kun en tullut toimeen isän vaimon kanssa. Olin liian teini sopeutuakseni kumpaankaan uusperhekuvioon enkä kokenut että kumpikaan paikka olisi ollut minulle koti. 17-vuotiaana muutin sitten omilleni kun tunsin olevani vieraana jonkun muun talossa
Vierailija kirjoitti:
Eikö tuossa iässä yleensä tukeuduta äitiin?Miten yleistä mahtaa eroperheissä olla että just 12-14-vuotiaana vaihdetaan asumista toisen vanhemman luota toiselle?
Ei vaan se on just sitä aikaa kun mutsi on mälsä ja faija on jees koska faija ei mäkätä.Äidille kiukutellaan koska tiedetään ettei äiti hylkää vaikka kiukuttelis. Äiti on turvallinen mutta kuitenkin n*tsimutsi joka komentelee ja käskee siivoamaan huoneen ja tekemään läksyt. Tuossa iässä irtautudaan mutsista, siksi voi ilmoittaa haluavansa asua faijan luona. Faijat kun yleensä antavat enemmän liekaa.
Ei siinä mitään muuta syytä ole kuin tuo yllä kuvaamani.
Yleistä siksi että 12v. alkaen saa sanoa kumman vanhemman luona haluaa asua.