Voi paska! Mitä tässä tilanteessa tekisitte?? Lapsella 1,5 v kuumetta melkein 38 ja 20 min sitten laitettiin suppo.
No TIETYSTI lapsi kakkasi nyt miten lie supolle käynyt=??? onko tuossa ajassa kerennyt imeytyä, kakassa ei ollut jälkeäkään lääkeestä ....vai uskaltaako sille laittaa toisen supon nyt, 125 mg. Mitä pitää tehdä??
Kommentit (9)
Mutta
1 en laskisi vielä tuota kuumetta jos lapsi ei kärsi kivuista
2 Suun kautta otettava lääke monella tapaa parempi tuon ikäiselle (esim. Pamol-F hyvä)
mutta vajaa 38 astetta ei kyllä etenkään illalla ole tuon ikäisellä lämpö eikä mitään, voi olla ihan päivän touhuista johtuvaa normaalia " kuumotusta" . Eli älä hättäile äläkä ainakaan anna uutta suppoa!
Lapsi itkee kokoajan eikä jaksa muuta kuin maata. En mä ole ollut tietoinen mistään pamoleista, nestemäistä panadolia ollaan joskus kokeiltu vaan tyttö on oksentanut ne ulos. En nyt anna lisää suppoa mutta en tiedä mitä ystä tulee, tyttö ei anna koskea kun iho on niin hellänä. ap
en ole mitään edes hysterisoinu,mietin vain annanko toisen kun kakka tuli melkein heti supon jälkeen. idiootti olet.
meillä ei muksulla saa antaa kuumeen nousta yli 38:n, sillä silloin uhkaa meillä kuumekouristus, ja se ei ole mitään mukavaa. Viimeksi em. kramppi oli meillä n. kk sitten ja vartissa lapsen kuume nousi 39:ään ja kramppihan siitä seurasi! Ja lapsi lakkasi hengittämästä ja oli tajuton noin minuutin, ja se tuntui tosi pitkältä ajalta. Lumella pesemällä saimme kuumeen laskemaan. Meille sanottiin, kun ekat krampit tuli, että kuumelääkkeitä voi antaa " ristiin" eli ei kahta samaa vaikutusaineista lääkettä peräkkäin. Ei nyt ihan ollu selkee vastaus, mutta anna vaan toinen suppo, niin saatte nukkua rauhassa, jos nyt et ihan heti sitä toista suppoa laita, kattele vaikka tunti. Tämä nyt maalaisjärjellä ajateltuna.
Paljonko lapsesi painaa, meinaan jos todella kipea niin mielestäni kivusta ei tarvi kärsiä ja antasin sitten toisen supon.
normaalia, että supon jälkeen tulee mielellään kakka. Ärsyttäähän se suppo suolta.
Mä olen kyllä laittanut kipeälle lapselle uuden supon, jos on heti supon laittamisen jälkeen kakannut.
Itse lapsesi parhaiten tunnet. Jos hän on kovin kipeän oloinen, niin sinuna laittaisin uuden supon.
En vaan muista minkä sanoivat imeytymisajaksi.