Voiko missään käydä silittelemässä koiria?
En halua itse sitoutua sinkkuna koiran hoitamiseen mutta olisi kiva silitellä jossain koiria? Onko tällaista palvelua missään?
Kommentit (10)
On meillä. Voit tulla silittämään meidän koiraa. Maksaa 40 € tunti.
Sitä voi kuule vaikka kadulla kysyä vastaantulevalta koiranulkoiluttajalta, jos sen koiraa voi silittää.
Voisko ehkä mennä johonkin koirapuistoon ja kysyä siellä luvan. Mulle kävis ainakin.
Erilaiset eläinsuojelujärjestöt olisivat varmasti kiinnostuneita vapaaehtoisista koiransilittelijöistä.
Tarjoudu eläinsuojeluyhdistykseen tai opaskoirakoulun tarhalle vapaaehtoiseksi lenkittäjäksi ?
Onhan sitä ihan terapiakoiria, joita voi tilata kyläilemään. Vierailevat kyllä yleensä vaan tyyliin työpaikoilla ja laitoksissa, joten yksityishenkilön kylään vaikeampi saada. Mutta sähän voit, vaikka mennä lähimpään löytöeläintaloon silittelemään koiria.
Laita asuintalosi rappuun ilmoitus, että pidät koirista ja olisit valmis ottamaan koiria lenkitettäväksi ja paijattavaksi. Yksi kaverini teki paljon töitä kotona, ja laittoi tuollaisen ilmoituksen. Hänellä oli sitten monesti yhden naapurin koira "päivähoidossa", kaverini piti taukoja töistä käyttäen sitä pissalenkeillä jne .
Kannattaa laittaa ilmoitus vaikka Facebook koira ryhmään, moni varmasti tykkäsi jos saisi apua koiran ulkoilutukseen vieläpä ilmaiseksi.
Mä en ainakaan kenelle vain koiraani antaisi. Hänellä niin spesiaalit tavat. Monet antaa kaikenlaisia herkkuja vaikka kielletään, herkkävatsainen koira saa närästystä.
Mun koira ainakin tykkäis. Aina silitysten ja rapsutusten perään. Voisin viedä jonnekkin sen aina paijattavaksi.
:D olisko tässä bisnes idea