Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päivärytmi ihan pielessä, kertokaa esimerkkejä omastanne!

Vierailija
03.05.2018 |

Aina jaksaa ihmetyttää ja kadehduttaa, kun ihmiset menee jo esim klo 21.00 nukkumaan. Itsekin siis haluaisin mennä aiemmin nukkumaan, mutta tuntuu etten ehdi. Taustaselvityksenä, että add löytyy ja sen vuoksi tuntuu että asioiden organisoiminen on haastavaa. Ajantaju on ihan olematon, 45 minuuttia tuntuu 15 minuutilta jne.

Esimerkki päivästäni:

Töistä neljältä kaupan kautta kotiin: kotona 17-17.30
Sitten järjestelyä (pedin petaus, verhot auki, tavaroiden järjestelyä) 20-30min.
Ruoanlaittoa (30min-1h)
Pyykkien pesua ja kuivien viikkausta (30min)
Tiskejä 10min-1h (riippuen onko kuinka paljon tiskiä)

Kello on noin 8-9 ja olen ihan rättiväsynyt. Kai tässä kohtaa pitäisi mennä nukkumaan, muttei malttaisi kun ei ole saanut vielä yhtään omaa aikaa ja mieskin valvoo.. Sitten meneekin taas monta tuntia tietokoneella tai katsellen sarjoja. Taas kello on puoli yksi yöllä, ei edes väsytä mutta pakko mennä petiin. Uni tulee noin 1-1.30 ja aamulla taas 6:30 ylös.

Joka päivä ei tosiaan mene noin kauan kotihommiin, tämä oli ääriesimerkki. Välillä on aikoja kun teen pientä järjestelyä pitkin päivää, jolloin asunto pysyy hyvin kuosissa koko ajan, sitten taas tulee huonompi kausi kun on kovasti stressiä ja kaikki levähtää käsiin.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan kuusi