Lastenvaatteisiin hurahtaneen puoliso
https://www.vauva.fi/artikkeli/vanhemmuus/vauva-ja-taapero/lastenvaatte…
Jotenkin surullista luettavaa, kun ihmiset yrittävät päteä pukemalla lapset merkkivaatteisiin. Pienelle lapselle ostetaan 20 pipoa, jotka mahtuvat pienen hetken, puhumattakaan niistä kaikista muista vaatteista. Vaikka kuinka monta tonnia laittaa lasten merkkivaatteisiin, niin ei niitä rahoja sieltä takaisin saa.
"Kun Gugguut tulivat Stockalle, olimme paikalla jo ennen ovien avautumista. Olin silloin työtön, joten minulla oli aikaa olla mukana.".
Kommentit (5)
Niin? Jos se on jollekin tavallaan harrastus niin mitä sitten? Kuinka se on sinulta pois? Minusta on surullista kun ihmiset käyvät kuntosalilla. Voisivat tehdä jotain järkevää sillä ajalla ja rahalla.
Jokainen saa ostaa, sellaisia vaatteita lapsilleen, kun haluaa ja on varaa. Eli ei todellakaan velaksi tai niin, että muusta joudutaan tinkimään sen takia, että saadaan uusimmat molot ja gugguut.
Ainoa asia, joka noissa ärsyttää on se, että lapsella on niin hienot ulkovaatteet, että niitä täytyy varoa. Talvellakin ulkona näin useamman tapauksen, jossa haalareilla ei saanut kontata/istua maassa, ettei mene likaiseksi.
Ja yhden pojan äiti oli laittanut puistoon näin keväällä gugguun pipoon ja huiviin sopivat lapaset, mutta niillä ei saanut oikein koskea mihinkään, kun oli märkää ja lapaset eivät pitäneet vettä.
Eli järki käteen!
Vierailija kirjoitti:
Niin? Jos se on jollekin tavallaan harrastus niin mitä sitten? Kuinka se on sinulta pois? Minusta on surullista kun ihmiset käyvät kuntosalilla. Voisivat tehdä jotain järkevää sillä ajalla ja rahalla.
Kyllä työttömällä pitäisi olla jotain muitakin harrastuksia kuin jonottaa Stockmannilla jotain merkkivaatteita.
Harrastukset ovat hyviä elämässä, mutta aikuisen ihmisen harrastus ei saisi olla lastensa pukeminen. Se muistuttaa nukkeleikeistä, mutta lapsi ei ole nukke vaan ihminen. Lasta ei saisi sitoa itseensä noin voimakkaasti, että lapsesta tulee äidin harrastusväline. Ei ole hyväksi.
Jep tuskin sitä taaperoo hirveesti kiinnostaa minkä merkkinen tai värinen pipo on päässä.