Jatkuva päänsärky pelottaa!
Olen 33-v nainen, päänsärkyä ollut 12-13 vuotiaasta. On diagnosoitu migreeni sekä jännityspäänsärky. Nyt on alkanut pelottaa, kun päätä alkanut viikon sisällä särkeä päivittäin ja tuntuu vaan pahenevan...Mikä tahansa fyysinen tekeminen saa aikaan jyskyttävän säryn silmien takana, etenkin toispuoleisesti ja myös koko pään alueella. Kumartuminen, portaiden nousu, kävely, siivoaminen, mikä tahansa. Parhaiten auttaa maata vaan sängyssä tekemättä mitään. Veli ja eno kuolivat molemmat alle 50 v aivoverenvuotoon ja pelottaa että itsellänikin on tulossa ´:( Pään alueen kuvaukseen ei pääse julkiselle ja yksityiselle ei varaa. Onko muilla ollut vastaavaa ja mennyt ohi itsekseen tai jtn?
Kommentit (3)
Yritä saada lähete. Minäkin sain julkiselta lähetteen, mutta en ekalta lääkäriltä, vaan vasta kolmannelta. Mene lääkäriin ja ole siellä täysin lamaantunut päänsärkysi kanssa ja totea vain, että pää pitäisi tutkia tarkemmin, koska oireet ovat pahentuneet.
Kerro sukurasite eli historia. Muistelen kuulleeni, että aivoverenvuodon tai tulpan saaneiden sukulaiset tutkitaan. Kerro tosiaan lamaantuminen ja hätäsi, ja vaivan akuutti korostuminen, jos sitä on. Lääkärin velvollisuus on hoitaa.
Kuulostaa huolestuttavalle...Oletko käynyt lääkärissä? Voisiko vaivasi johtua esim.särkylääkkeiden liiallisesta käytöstä? Sinuna soittaisin vaikka päivystykseen ja kyselisin toimintaohjeita