Vinkkejä tarjoilusta ammattikoulusta valmistuvan juhliin?
Kommentit (4)
Kysy valmistuvalta mitä toivoo juhlissaan tarjoiltavan.
Sori, en ole hyvä neuvomaan, mutta kun näin tämän otsikon, tuli mieleen lohivoileipäkakku ja vesi herahti kielelle! Tai no, voin mä ehdottaa britakakkua. Teen sitä toisinaan harrastusseurani tapahtumiin ja kaikki ovat onnesta soikeita. Täytän kermavaahdolla ja kotimaisilla pakastemarjoilla.
makeata siideriä, virosta tuotua kaljaa ja nakkeja...
ei vaitenkaan: ihan samanlaiset tarjoilut kuin jos olisi ylioppilaaksi päässyt - - netti ja lehdet auttanevat löytämään vaihtoehtoja. Jotenkin "omannäköiset" kuitenkin eli, että tuntuu perheeltä luontevalta tarjota - ei yliyritystä eikä kovin vaatimatonta.
Sellaista tarjottavaa, mitä voi pitää pöydässä esillä vastaanottoajan ja täydentää jääkaapista. Pikkusuolaista ja makeaa. Yritä keksiä muuta kuin voileipäkakkua, mutta täytekakku tai piirakat aina ok.
Kyllä ammattiin valmistumista kannattaa juhlia! Sekä perheen että ystävien kanssa. Hyvä, luonteva tilaisuus tavata niitäkin, joiden kanssa ollut vähemmän tekemisissä.
terv. maisteri 60 v
Olutta, lonkeroa, maissisipsejä ja tulista dippiä ainakin. Lisäksi karaokevehkeet kuuluvat asiaan