Millainen ihminen heittää lasi- ja metallipurkit sekajätteeseen?
Kommentit (11)
Heitän lasipurkit sekajätteeseen. Meillä ei ole lasikierrätystä taloyhtiössä ja lähimpään pisteeseen matkaa. Ei ole autoa enkä ala bussilla menemään sitä varten.
Mä laiska keski-ikäinen. Meillä ei suostuta hankkimaan tarvittavia kierrätyspisteitä roskakatokseen, niin olkoot. En mä rupee jalan raahaamaan niitä tuonne kilsojenkaan päähän. Ennen vein töiden kierrätykseen, mutta nyttemmin olen vaihtanut duunia.
Millainen ihminen käyttää lentokonetta? Se tuottaa enemmän päästöjä kuin lasipurkit sekäjätteessä.
Välinpitämätön, tyhmä tai masentunut.
Laiska ja ajattelematon.
Sellainen, joka asuu kaukana kierrätyspisteistä.
Autoton.
Itse kierrätän, koska mulla on siihen hyvät mahdollisuudet. Lähin kierrätyspiste on n. kilsan päässä ja minulla on auto.
Lähin metallikierrätysloota on noin 3km päässä. Vaikka peltipurkit eivät juuri mitään painakaan, on niitä silti ikävä lähteä lasten kanssa tuplarattaita työntäen kuskaamaan. Tunnin reissu, pidempikin jos esikoinen (2v) on pakko päästää itse kävelemään. Pyrin kyllä kaupassa valikoimaan metallittomia pakkauksia. Paperin, kartongin ja lasin lajittelen. Biojäteastia olisi ihan oman kerrostalonkin pihassa mutten ole keksinyt miten ne jätteet kotona saisin kivasti ja kotoa ulos sotkematta rappukäytävää. Biopussit kun "maatuvat" mikromuoviksi niin se ei ole mikään hyvä vaihtoehto.
Olen vaalea, kaunis ja menestyvä. Mitä erityisesti haluaisit tietää?
Kaikkia lasipurkkeja ei voi lasinkeräykseen laittaa.
Pari pientä metallipurkkia muutaman kuukauden välein, ei tee kenestäkään sysip4skaa ihmistä.
Jos pahvin keräykseen heittelee biojätettä/lasia/metallia, niin on sekaisin/tyhmä/sairas/idiootti
Minä heitän. Ei vain jaksa lajitella kun kyse on yleensä yhdestä purkista tai pahvinpalasta.